R O K   2 0 0 5

Przebudowa lotyńskiego klubu cz. 3
29 grudnia prace przy przebudowie klubu były jeszcze w pełni więc przychodnia nie będzie funkcjonować od 1 stycznia tak jak to było wcześniej zapowiadane. Z informacji jakie udało się uzyskać wynika iż przychodnia specjalistyczna ma zacząć pracować i przyjmować pacjentów w maju 2006. Poczekamy i zobaczymy. Na razie proponuje zapoznać się z obecnym stanem przychodni. Pracuje tu kilka osób z Lotynia, są też pokazane plany zewnętrzne przychodni.

 

Wigilia strażacka 05
25 grudnia strażacy z naszej OSP uczestniczyli w Pasterce w lotyńskim kościele. Tuż przed godziną 0 przyszliśmy i ustawiliśmy się przy ławkach, jak to zwykle bywa. Nasz miejscowy duszpasterz podzielił się z wiernymi opłatkiem i rozpoczął uroczystą mszę. Po mszy wróciliśmy do remizy gdzie było już wszystko przygotowane. Przybył ksiądz proboszcz oraz Pan Edek - kościelny. Jak to zwyczaj nakazuje przełamaliśmy się opłatkiem i rozpoczęliśmy wigilię. Kilka słów wstępu powiedział naczelnik Waldemar i rozpoczęło się... Wigilia była bardzo fajna. Ostatni jej uczestnicy opuścili mury remizy około 6 rano.

 

Pomoc w naprawie wiatrownic przy kościele
26 listopada w ramach ćwiczeń MDP grupy wiekowej 16-18 lat, pomagaliśmy przy naprawie wiatrownic w naszym lotyńskim kościele. Od strony państwa Nadolskich, po prawej stronie szczytu oderwane przez wiatr zostały wiatrownice. Naszym zadaniem było rozstawienie drabiny D-10W a pracownicy firmy "Stelmaszyński", dokonali naprawy. Udział wzięli: Hudy, Mosiu, Kiki, Rzadki, Panda, Kabieda.


Przebudowa lotyńskiego klubu cz.2
Prawie miesiąc po rozpoczęciu prac w byłym klubie, lub jak kto woli świetlicy wiejskiej można zauważyć postęp prac. Usunięta została podbitka sufitu, rozwalona została scena i dawny bar, wykonane zostały fundamenty pod pomieszczenia wewnątrz obiektu, rozłożone zostały rury do podłączenia kanalizacji, oraz wykute zostało w ścianie bocznej dodatkowe wejście. Za miesiąc będzie kolejne porównanie.


Internet w remizie
15 listopada w naszej remizie uruchomiony został Internet. Uruchomienie to opóźniło się trochę, lecz wynikało to z problemów technicznych. Mianowicie były problemy z urządzeniem radiowym zamontowanym na maszcie. Urządzenie gdy było włączone, zakłócało system selektywnego wywoływania i alarmowania co objawiało się poprzez brak możliwości włączenia syreny przez dyspozytora z PSK. Wadliwe urządzenie zostało zamienione innym, takim które nie zakłóca już sygnału. Po tych wszystkich zabiegach, nasz komputer, otrzymany z LOTOS-u, został również podłączony do sieci. Teraz jak już Internet jest na miejscu aktualizacje strony będą szybsze i częstsze. 

 

Ćwiczenia doskonalące nr 5
5 listopada pojechaliśmy do Złotowa na szrot, aby nauczyć się przynajmniej troszeczkę jak się powinno ciąć samochody. Pojechała ekipa w składzie: Hudy, Julo, Roman, Ciapek, Mosiu, Ogi, Gonzo, Iwona. Zabraliśmy ze sobą cały sprzęt potrzebny do działań i o 14:05 wyjechaliśmy. Przed 15 byliśmy na miejscu. Kierownikiem szkolenia był st. kpt. Sławomir Rogut, który wziął ze sobą do pomocy zastęp wozu technicznego i wspólnie udzielali nam rad i wskazówek dotyczących prawidłowego cięcia i zachowywania się przy wypadkach. Ćwiczenia polegały na: znalezieniu akumulatora i odłączenia go,  otwieraniu drzwi przy pomocy rozpieracza, wyciąganiu szyb, cięciu słupków, kierownicy, wyciąganiu rannego z wraku pojazdu. Podsumowując należy stwierdzić, że praktyka przyjdzie z czasem. Wiele porad przekazanych podczas tych ćwiczeń trzeba będzie wdrożyć w życie. Ogólnie było bardzo fajnie. Teraz gdy już wiemy jak trzeba ciąć możemy ćwiczyć sami w Lotyniu. A 3 samochody do pocięcia już czekają. Będzie się działo...

 
Przebudowa lotyńskiego klubu cz.1
29 października rozpoczęły się prace związane z przebudową klubu. byłego już klubu, który został sprzedany prywatnej osobie.  Powstanie tu przychodnia specjalistyczna, która ma swoim zasięgiem obejmować teren gminy Okonek. Właściciel byłego już klubu a właściwie właścicielka Anna Głuszak powiedziała, iż przychodnia ma zacząć funkcjonować od 1 stycznia 2006r. Przyjmować w niej mają m.in. lekarze ze szpitala wojskowego z Bydgoszczy. Obiekt ten ma być dwukondygnacyjny. Będzie też apteka a nie jak do tej pory punkt apteczny.

 
Pomoc dla Mikołaja Jaskółka
25 października pojechaliśmy do naszego strażaka, członka honorowego naszej jednostki, aby zamontować dwie deski do dachu. Druh Mikołaj, dawniej jak mu zdrowie służyło, działał bardzo dużo na rzecz naszej jednostki. To on, wraz ze śp. Józefem Sałaj, posadził świerki przy remizie i zbiorniku p-poż. Więc należy takiemu strażakowi pomóc. Wzięliśmy jedno przęsło drabiny D-10W i dwa przęsła drabiny nasadkowej DN-2,7. Rozstawiliśmy się na całej długości montowanej deski i przykręciliśmy ją . Trzech trzymało deskę, dwóch wkręcało, jeden biegał z aparatem i robił zdjęcia. Podobnie zrobiliśmy z drugą deską. Po pracy wróciliśmy do remizy.

 
Internet w Lotyniu
20 października firma Comdrew ze Szczecinka rozpoczęła w remizie prace związane podłączeniem Internetu. Internet w Lotyniu będzie rozprowadzany drogą radiową. A w remizie będzie punkt startowy dla sygnału radiowego. Prace prowadził pracownik firmy - Andrzej Kot wraz ze swoimi pomocnikami. Zdjęta została syrena, która była zamontowana na szczycie masztu a w jej miejsce zostały zamontowane anteny. Jedna ogólna i dwie kierunkowe. W remizie zamontowana została także szafka w której znajdować się będą wszystkie urządzenia związane z obsługą Internetu. Cieszy nas fakt, że w straży Internet będziemy mieli za darmo. Aktualizacje strony będą prowadzone częściej a i druhowie będą częściej w straży.

 
Ślubowanie Popaya
14 października w Szkole Aspirantów PSP w Poznaniu odbyła się ważna dla nas uroczystość. Otóż druh z naszej jednostki Michał Popay Popowicz syn Józefa, złożył ślubowanie że będzie ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego i wszelkiego mienia nawet z narażeniem życia. Dla Popaya narażenie życia czy zdrowia to nie jest sprawa obca. W Lotyniu jeździł do akcji ratowniczo- gaśniczych. Raz jak nie zdążył, bo akurat skład był w remizie to przysłał smsa: co wy se ku... jaja robicie? Ja po trzecim sygnale wyskakuje z domu a słyszę że już pojechaliście! Raz też stracił na zbiórce przed zawodami trochę zdrowia a mianowicie spadł z równoważni i wybił sobie zęby. Ale już wtedy wiedział że chce być strażakiem i że czasami można stracić życie lub zdrowie. Nim nastąpiło ślubowanie odbyła się msza św. Po mszy na placu przed szkołą zebrali się kadeci, goście, rodziny i koledzy ślubujących. Z naszej jednostki na tą uroczystość pojechali: Waldi, Iwona, Cziken, Benek i Hudy. Przyjechała także rodzina Popaya i dwóch jego kolegów z liceum. Po zgromadzeniu się wszystkich na placu nie mogliśmy znaleźć Popaya. Hudy robił zdjęcia i porównywaliśmy je. Wreszcie Waldi mówi: może to tamten murzyn w ostatnim rzędzie. I okazało się, że tak. Po ślubowaniu wręczone zostały indeksy. Na zakończenie zagrała jeszcze orkiestra dęta. W czasie uroczystości Hudy wypatrzył wśród gości zaproszonych byłego komendanta gminnego z Okonka - Romana Artyńskiego. W I tomie naszej kroniki są zdjęcia jak w 1989r, wówczas chorąży Artyński wyjaśnia przepisy dla uczestników turnieju Wiedzy Pożarniczej. Obecnie jest to już mł. bryg. Roman Artyński i jednocześnie Komendant Powiatowy PSP w Świdwinie. Poczekaliśmy na Michała ok. 30 min i wróciliśmy do Lotynia na imprezę. Impreza trwała do późnych godzin nocnych. Niestety niektórym nie było dane dotrwać do końca. Zmęczenie organizmu wygrało. Szuba zasnął na trawniku. Ale było fajnie.

 
Przycięcie świerków przy remizie
13 października Hudy i Kiki w godzinach popołudniowych wyrównali trochę żywopłot przy remizie. Przycięli świerki które przez ostatnie 10 lat urosły troszeczkę. Zostały przycięte na wysokości 3,5 m. Celem tej pracy było, aby drzewa rozrastały się w boki a nie w górę, co w konsekwencji spowoduje, iż nie będzie widać siatki ogrodzeniowej, a wokół remizy będzie zielony płot. A i przez to jest też mniej trawy do koszenia. Dawniej na koszenie trawy poświęcało się tu ok. 8 godzin, przy założeniu że kosiło się jedną kosiarką. Dziś kosi się ten teren w ok. 4 godziny.

 
Pieczenie ziemniaków
13 października w godzinach rannych tj. około 6 zostało za remizą rozpalone ognisko. Julo, Hudy i Ciapata zadbali o to aby było ono duże i by do godziny 8 było dużo żaru. Przed ósmą wrzucone zostały do żaru ziemniaki. A 15 minut później przyszły dzień z klasy 0, wraz z p. Anetą Świercz. Ognisko i pieczenie ziemniaków to pomysł p. Świercz która w ten sposób chciała powitać z dziećmi obecną porę roku czyli - jesień. Dzieciom przy ognisku było ciepło, opowiadały czym charakteryzuje się jesień, śpiewały różne piosenki a na zakończenie zjedli upieczone ziemniaki.

 
Dożynki w Ciosańcu
24 września na dożynkach w Ciosańcu nasza najmłodsza sekcja MDP wykonała bojówkę. Odbyło się to na prośbę pani sołtys Jolanty Grzonka. Ćwiczenie polegało na ugaszeniu małych stogów słomy. Średnio 3 snopki na jeden stóg. Festyn odbywał się przy szkole podstawowej w Ciosańcu. Pani sołtys zapowiedziała pokaz strażacki i zaprosiła przybyłych gości i mieszkańców na obejrzenie tej atrakcji. Podpalacz miejscowy zrobił swoje i do akcji alarmowo wjeżdża nasz star. Młodzi się rozwijają i przy pomocy 3 prądów wody gaszą skutecznie palącą się słomę. Ludziom się to podobało jak 8-latkowie sprawnie radzą sobie z gaszeniem. Po pokazie część dzieci z Ciosańca została przewieziona wozem bojowym przez miejscowość. Gospodarze zaprosili nas także na poczęstunek. Po zjedzeniu pożegnaliśmy się i wróciliśmy do Lotynia.
 
Dożynki gminne w Okonku
18 września w Okonku odbyły się dożynki gminne. Na to święto z naszej jednostki pojechali: Joanna Chwieduk, Edyta i Mariusz Ciesielscy, Konrad i Waldemar Kopkiewicz, Iwona Polachowska, Andrzej Trzepałka. Część z tych osób niosła wieniec firmy Plast-Rol. Kilka osób brało też udział w konkurencjach. Poza tymi osobami przyjechało także sporo osób mieszkających na terenie sołectwa Lotyń. Dodać należy tu że sołectwo Lotyń wystawiło drugi wieniec. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele w Okonku. Po niej udaliśmy się procesyjnie na stadion. Tam odbywały się różne konkurencje. W trakcie dożynek zawyła syrena. Dowiedzieliśmy się że w Borucinie pali się budynek gospodarczy. Więc pojechaliśmy też. Po powrocie okazało się iż sołectwo Lotyń wygrało konkurencje i zajęło I miejsce. Uwieńczeniem sukcesu było to iż wieniec sołecki zajął I miejsce a wieniec firmy Plast-Rol uplasował się na II miejscu. Czyli Lotyń wziął wszystko. Trzonem reprezentacji sołectwa była rodzina Jażewiczów, która rokrocznie bierze czynny udział w dożynkach. Trzy osoby z tej rodziny są także w straży, a więc wszystko jest jak najbardziej normalnie.

 
Dożynki w Lotyniu
9 września odbyły się dożynki firmy PLast-Rol. Delegacja z naszej jednostki poszła także złożyć gratulacje dla właścicieli i pracowników za udane żniwa. Udali się tam: Joanna, Agnieszka i Robert Chwieduk, Mariusz Ciesielski, Izabela Grzyb, Paulina Jaskółka, Waldemar Kopkiewicz, Izabela Molenda, Iwona i Krzysztof Polachowscy, Mariusz Rosicki, Jan Tarasewicz. Po wejściu na salę naczelnik Waldemar złożył życzenia i gratulacje. Kwiaty wręczone zostały przez Kasię Krawcewicz i Szymona Sator. Po tym wszystkim na sali do pomocy został Julo z Mosiem. Byli tam do białego rana.
 
Przekazanie sprzętu dla naszej OSP
3 września przed remizą OSP Krajenka nastąpiło uroczyste przekazanie sprzętu dla jednostek OSP w KSRG z powiatów złotowskiego, pilskiego i chodzieskiego. Była to inicjatywa Prezesa ZOW ZOSP RP w Poznaniu a jednocześnie Marszałka Województwa Wielkopolskiego - Stefana Mikołajczaka. W zależności od tego jaki sprzęt jednostki już posiadały, nowy sprzęt był dodawany. A były to: zestawy ratownictwa medycznego PSP -R1, nosze- deska, piła do cięcia betonu i stali - Stihl TS 400 i zestaw ratownictwa drogowego Weber-Hydraulik z nożyco- rozpieraczem.  Ze względu iż nie mieliśmy nic z tych rzeczy, dlatego też nasza jednostka otrzymała cały zestaw. Z naszej jednostki na tą uroczystość pojechali: Iwona, Walduś i Waldi. Jednostki, które miały także otrzymać sprzęt z tych w/w powiatów także przyjechały. Iwona i Walduś stanęli za sprzętem dla nas przeznaczonym i czekali na oficjalne wręczenie. Wręczenia dokonali: Prezes i Dyrektor ZOW ZOSP RP w Poznaniu - Stefan Mikołajczak oraz Andrzej Jankowski i komendant Wojewódzki PSP w Poznaniu - nadbryg. Ryszard Kamiński. Po wręczeniu sprzętu dla wszystkich przybyłych jednostek zaproszeni zostali wszyscy na poczęstunek. Po zjedzeniu wróciliśmy do Lotynia.

 
60 lat OSP Łubowo
W dniach od 2 do 4 września odbywały się w Bornym Sulinowie Mistrzostwa Strażaków Płetwonurków. W tym samym czasie OSP Łubowo świętowało swoje 60-lecie istnienia. Dodatkowo przybyła także zaproszona delegacja strażaków z gminy Stockelsdorf. Jako reprezentacja i pomoc dla jednostki z Łubowa z Lotynia pojechali: Iza Grzyb, Paulina Jaskółka, Iwona Polachowska, Łukasz Rzadkiewicz, Daniel Wączała, Dariusz Domański, Mariusz Rosicki, Mikołaj Zientek, Waldemar Kopkiewicz, Jan Tarasewicz i Jerzy Jakubowski. Dziewczyny zostały w Bornym a chłopaki pojechali do Łubowa i mieli zadanie stać przy wjazdach na boisko i pilnować żeby tylko zaproszeni gości tam wjeżdżali a pozostałe osoby kierowane były na parkingi. Dziewczyny spacerowały i obserwowały mistrzostwa, pływały motorówką oraz wjeżdżały w koszu drabiny na wysokość 37 metrów i obserwowały z góry miasto. Później ze strażakami ze Stockelsdorf pojechały do Łubowa na imprezę. Tam odbyło się uroczyste przybyłych gości, wręczono odznaczenia dla wyróżniających się druhów i druhen. Po tych wszystkich oficjalnych sprawach, przemówieniach, podziękowaniach rozpoczęła się część nieoficjalna. Iza i Iwona rozmawiały i bawiły się z przybyłą delegacja z Niemiec. Było bardzo fajnie. Wróciliśmy do Lotynia około 24.
 
Przyłączenie remizy do sieci kanalizacyjnej
W roku 2004 wykonana została na ulicy Szczecineckiej, Polnej, Wiśniowej i Pocztowej kanalizacja. W związku z tym te obiekty, które do tej pory miały w zastępstwie szamba, mają obowiązek się podłączyć do sieci. My jako straż też. Mieliśmy to zrobić już w marcu, ale ze względu na pewne wydarzenia się to wszystko przesunęło do czerwca. I tak 27 i 28 czerwca czterech druhów naszej OSP, pracowało przy podłączeniu. Najpierw trzeba było odkopać odstojnik i go rozwalić, następnie zasypać szambo i kopać rów z remizy do przyłącza. Udało się tego dokonać, teraz trzeba jeszcze przywieźć ziemi aby ten teren po "tych wykopkach" trochę wyrównać.

 
IV zawody powiatowe w Złotowie
19 czerwca na stadionie Sparty w Złotowie odbyły się IV powiatowe zawody jednostek OSP z terenu powiatu Złotów. W naszej jednostce ćwiczenia do tych zawodów rozpoczęły się już w kwietniu. Jednak skład osób ćwiczących zmieniał się w zależności od tego kto mógł przyjść. Najgorzej było w śród sekcji MDP. Chłopcy jakoś się zmobilizowali lecz przy 3 dziewczynach w straży, robić ćwiczenia dla całej sekcji było trochę trudno. Na zawody pojechaliśmy w składzie 4 sekcji. Na placu przy ZUSie była zbiórka i wymarsz na stadion. Przygrywała orkiestra dęta z OSP Krajenka. Po przybyciu na stadion i uroczystym otwarciu zawodów, była chwila na wręczenie odznaczeń i wyróżnień. Konrad Kopkiewicz i Michał Popowicz otrzymali wyróżnienia, a Michał od Rady Miasta i Gminy Okonek czek w wysokości 500 zł, jako nagroda za zwycięstwo w OTWP. Po przemówieniach rozpoczęły się zawody. Pierwsza sztafeta. Młodzieżówka wykonała ją bardzo dobrze. Sekcja C również. Sekcja A niestety już nie. Na pierwszym odcinku Kola się pośliznął oraz przewrócił i straciliśmy cenne sekundy. W bojówce natomiast młodzieżówka nie wypadła za dobrze. Sekcja kobiet pobiegła bardzo dobrze, natomiast sekcja mężczyzn dostał 5 punktów karnych. Dostał je Popay za nieregulaminowe rozwinięcie węża wu-52. Sędzia z naszego toru nie miał w tej sprawie żadnych wątpliwości, że wąż został rozwinięty prawidłowo, sędzia z toru drugiego tak nie uważał.  Nie pomogły odwołania w tej sprawie. Cóż, pozostało nam czekać na zakończenie zawodów. Wyniki były następujące: sekcja chłopców 12-16 lat - 3 miejsce, sekcja dziewcząt 12-16 lat - 3 miejsce, sekcja C - 1 miejsce, sekcja A - drugie miejsce. Nie udało się wszystkim, bo wiadomo że nie wszyscy mogą wygrać, cóż może uda się za 2 lata. A za rok zawody wojewódzkie. 

 
Zawody gminne w Parsęcku
18 czerwca wzięliśmy udział w gminnych zawodach jednostek OSP gminy Szczecinek w Parsęcku. Pojechaliśmy tam gościnnie, tak aby sprawdzić się i sprzęt przed zawodami w Złotowie. Pojechały tam dwie sekcje. Kobiety i mężczyźni powyżej 18 lat. Regulamin trochę inny niż ten zatwierdzony w 2000 roku, ale i tak nie byliśmy klasyfikowani więc można było spróbować. Cała uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w miejscowym kościele. Przybyły poczty sztandarowe wszystkich jednostek z terenu gminy Szczecinek: Wilcze Laski, Żółtnica, Gwda Wielka, Wierzchowo, Drężno, Parsęcko. Poza tym był sztandar z PSLu i od nas. Po mszy przeszliśmy na boisko, gdzie odbyło się uroczyste otwarcie, wręczenie odznaczeń i rozpoczęły się zawody. Trwały one około 2 godzin.  
 
Wyścig kolarski Bałtyk - Karkonosze
7 czerwca druhowie z naszej jednostki zabezpieczali trasę wyścigu kolarskiego Bałtyk -Karkonosze. O 12 w komendzie policji w Okonku odbyło się spotkanie wszystkich tych którzy mieli ten wyścig zabezpieczać. Wyjaśnione zostały działania jakie należało podjąć. Wyjaśnione zostały także pytania i niejasności. Następnie wszyscy zostali odwiezieni na miejsca, które mieli zabezpieczać. Do zabezpieczania wyścigu z naszej jednostki pojechali: Mariusz Ciesielski, Krzysztof Polachowski, Michał Popowicz, Waldemar Sochacki, Jan Tarasewicz, Iwona Polachowska.

 
Dzień Dziecka dla przedszkolaków
1 czerwca, po raz kolejny zorganizowany został dla przedszkolaków z Lotynia Dzień Dziecka w straży. Pogoda podobnie jak 5 maja, też nie dopisała. Dlatego też większość zabaw musiała zostać odrzucona. Rozpalony został gril, dzieci oglądały Shreka, a w przerwie między filmem a jedzeniem udało nam się zorganizować dla nich mały pokaz. Czwórka dzieci mogła także spróbować zgasić mały pożar przy użyciu gaśnicy. Na zakończenie każdy mógł polać wodą z węża. Opiekunki dzieci także spróbowały swoich sił. Pomimo niezbyt ładnej pogody impreza się udała. 

 
Michał Popowicz zajmuje 1 miejsce w OTWP
W dniach 27 - 29 maja w Rakszawie (woj. podkarpackie) odbył się finał krajowy Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Michał Popowicz członek OSP Lotyń, reprezentant województwa wielkopolskiego zajął w tym turnieju 1 miejsce w grupie szkół ponad-gimnazjalnych. Nagrody, które otrzymał,  są niejako dwie: pierwsza to kamera cyfrowa a druga to możliwość dostania się do Szkoły Aspirantów bez egzaminów teoretycznych. Popay jest pierwszym uczestnikiem z województwa wielkopolskiego, któremu udało się wygrać turniej. Wszyscy się cieszymy z tego sukcesu.

 
III Dzień Strażaka
28 maja zorganizowany został przez Zarząd OSP Lotyń, III Dzień Strażaka dla strażaków z naszej jednostki. Uroczystość rozpoczęła się zbiórką przy remizie. Po ustawieniu, wyruszyliśmy do kościoła. Tam odbyła się msza w naszej intencji odprawiona przez księdza proboszcza Leszka Kuśmierzaka. Po mszy wykonane zostały zdjęcia pamiątkowe i do prasy. Następnie przeszliśmy na plac za remizą, gdzie było już wszystko przygotowane. Gril się palił, piwo się chłodziło, tylko siadać i się bawić. Naczelnik wręczył dla zasłużonych członków podziękowania, następnie głos zabierali goście zaproszeni. W między czasie Zordon i Rzadki pilnowali żeby nic się nie przypaliło i było gorące. Każdy mógł zjeść i wypić piwa tyle ile mógł. Niektórzy druhowie bawili się do 7 rano.

 
Boże Ciało
26 maja, jak co roku wzięliśmy udział w uroczystości Bożego Ciała. Standardowo nasz ołtarz był przy kościele. Pozostałe ołtarze zbudowane zostały przy: posesji p. Markiewicz, krzyżu "kolejowym", przy posesji p. Sochackiego. Zbiórka była pół godziny przed rozpoczęciem mszy. Z remizy poszliśmy do kościoła na mszę. Po niej odbyła się procesja. Po procesji zakończenie przy kościele i podziękowania księdza Leszka Kuśmierzaka składane do osób, które przyczyniły się do sprawnego przebiegu uroczystości.

 

125 lat OSP Jastrowie
21 maja delegacja oraz poczet sztandarowy z naszej OSP wzięły udział w uroczystości związanej ze 125-leciem jednostki OSP Jastrowie. Przyjechaliśmy pod remizę, gdzie była zbiórka wszystkich sekcji zaproszonych na dzisiejsze święto. Stamtąd przeszliśmy do amfiteatru. Poczty sztandarowe zostały ustawione na scenie. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą odprawioną przez ks. biskupa Kazimierza Nycza w intencji strażaków. Po mszy sztandar jednostki OSP Jastrowie został udekorowany Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa a wyróżniający się strażacy otrzymali odznaczenia. Były przemówienia, kwiaty, podziękowania. Po zakończeniu części oficjalnej uczestnicy mogli posłuchać koncertu orkiestry dętej z OSP Krajenka, zjeść coś i napić się piwa.

 
Wizyta grup przedszkolnych w remizie
5 maja dwie grupy przedszkolaków przyszły do straży aby zapoznać się ze sprzętem i poznać trochę pracę strażaków. Pogoda nie była słoneczna, więc dzieci nie lały wodą, choć jest to dla nich duża frajda. Omówiony został sprzęt jakim dysponujemy, zaprezentowane zostały niektóre jego możliwości i oprowadziliśmy dzieci po remizie. Każde dziecko na czas wizyty miało pas i hełm. Po około 2 godzinach dzieci zostały alarmowo odwiezione do szkoły.

 
Wręczenie sztandaru dla ZOW ZOSP RP w Poznaniu
4 maja, 10 osób z naszej jednostki uczestniczyło w spotkaniu strażaków w Poznaniu w Teatrze Wielkim. Wyjechaliśmy z Lotynia już o 12 do Złotowa. Stamtąd autokarem w dalszą trasę do Poznania na uroczystość, która rozpoczynała się o godz. 16. W uroczystości udział wzięli strażacy zawodowi i ochotnicy z Wielkopolski oraz strażacy ze Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu. W tym dniu Oddział Wojewódzki ZOSP RP otrzymał sztandar. Odczytana została także uchwała w sprawie przyjęcia imienia, przez Oddział Wojewódzki, generała Stanisława Taczaka, pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego, Prezesa Zarządu Okręgu Poznańskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polski w latach 1930 - 1939 oraz Wiceprezesa Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w latach 1934 - 1939. Po wręczeniu odznaczeń i przemówieniach dyrektor Teatru zaprosił uczestników na spektakl, który był wykonywany przez artystów tegoż teatru. Spektakl był bardzo fajny. Po zakończeniu spektaklu wsiedliśmy do autobusu i wyruszyliśmy do Złotowa. Po drodze zatrzymaliśmy się w jednej knajpce na jedzenie i tak w sumie w Lotyniu byliśmy o 1:30.

 
Turniej Wiedzy Pożarniczej
16 kwietnia w Szkole Aspirantów PSP w Poznaniu odbył się wojewódzki etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Powiat złotowski reprezentowany był przez Adriana Jaśko (gm. Zakrzewo) - grupa szkół podstawowych; Katarzynę Popowicz (gm. Okonek - OSP Lotyń) - grupa szkół gimnazjalnych oraz Michała Popowicz (gm. Okonek - OSP Lotyń) - grupa szkół średnich. Jako opiekun pojechał z nimi Konrad Kopkiewicz. Po przyjeździe na miejsce, podpisaliśmy listę, uczestnicy odebrali upominki. Wszystkich uczestników i opiekunów przywitał V-ce Prezes ZOW ZOSP RP w Poznaniu Władysław Wesołowski. powiedział o zasadach organizacji dzisiejszego turnieju. Spotkaliśmy także, byłego już uczestnika turniejów, z którym byliśmy na etapie krajowym, obecnie kadeta st. strażaka Andrzeja Gawlika. Był on jednym z członków komisji. Po przedstawieniu wszystkich zasad uczestnicy w swoich grupach wiekowych rozeszli się do wyznaczonych sal. Po eliminacjach pisemnych i obiedzie odczytano wyniki. Do finału ustnego z naszego powiatu dostał się tylko Michał. Po finale ustnym był drugi i wraz z uczestnikiem, który zajął 1 miejsce reprezentować będą województwo wielkopolskie na szczeblu krajowym. 

 
Pogrzeb strażaka z OSP Podgaje
13 kwietnia odbył się pogrzeb Michała Sawczyna strażaka z OSP Podgaje. Msza św. i pogrzeb odbył się w Okonku. Na tą okoliczność z naszej jednostki pojechała delegacja w składzie: Waldemar Sochacki, Konrad Kopkiewicz, Mariusz Rosicki i poczet sztandarowy Mariusz Ciesielski, Edyta Ciesielska i Izabela Grzyb. oprócz nas byli jeszcze druhowie z Podgaj i Okonka.

 
Ćwiczenia doskonalące nr 4
12 kwietnia 20 minut po 22 zawyła syrena. Tak rozpoczynały się czwarte w tym roku ćwiczenia zorganizowane dla druhów OSP z Lotynia. Inicjatorem i obserwatorem ich był z-ca naczelnika Konrad Kopkiewicz. W miejscowości Przybysław na terenie posesji państwa Grzyb przygotowany został kopiec z opon i snopków oraz przy pomocy ściętego drzewa zagrodzona została droga. Po ogłoszeniu alarmu dwie sekcje przybyły na miejsce akcji i przystąpiły do działań. Podano dwa prądy wody na palący się stos opon. Następnie przy użyciu piły do drewna pocięto przygotowane drzewo, które przeszkadzało w wykonaniu ćwiczenia. W międzyczasie rozstawiono agregat i oświetlono teren działań oraz budowana była linia zasilająca z hydrantu do zbiornika samochodu. Po ćwiczeniach, który wypadły dobrze wyciągnięto pewne wnioski co do działania podczas akcji poza Lotyniem. Najważniejszym jest to, iż w hydrantach nie ma praktycznie ciśnienia i przez 20 minut nie można było zasilić samochodu. O wiele szybciej można to zrobić w Lotyniu, choć też jest nie za dobrze. Następne ćwiczenia w maju w Lotyniu .
 
Msza w intencji zmarłego Jana Pawła II
7 kwietnia o 21 w Lędyczku odbyła się gminna msza św. w intencji zmarłego Papieża Jana Pawła II. Przybyły władze gminne, poszczególnych sołectw, księża z okolicznych parafii oraz oczywiście strażacy. Był poczet sztandarowy od nas z Okonka oraz z Urzędu Miasta i Gminy w Okonku. Byli także strażacy z OSP Lędyczek. Z naszej jednostki na tę uroczystość pojechali: Michał Popowicz, Waldemar Sochacki, Konrad Kopkiewicz, Mariusz Ciesielski, Iwona Polachowska, Paulina Jaskółka, Agnieszka i Joanna Chwiedkuk oraz Edyta Ciesielska. Poczty sztandarowe ustawione zostały w lewej części kościoła, pozostali druhowie ustawili się na środku kościoła. Podczas mszy różne pieśni śpiewane były przy dźwiękach mandolin. Były mowy pożegnalne, dziękczynne i wspomnienia. Była to bardzo ciekawa uroczystość. Po mszy wróciliśmy do Lotynia. Następnego dnia już w Lotyniu o 10 rano włączona została na 3 minuty syrena.

 
Adoracja przy Grobie Chrystusa
W dniach 25 -27 marca druhny i druhowie z naszej OSP pełnili służbę przy Grobie Pańskim. Adoracja ta trwała od 18 do 21 w piątek, od 9 - 21 w sobotę i kończyła się rano mszą rezurekcyjną. Zmiana warty następowała co 15 min. W sobotę była też msza za Marię Kopkiewicz i członkowie czynni ustawili się w kościele, była to jednocześnie adoracja. W niedzielę rano Mariusz Ciesielski, Michał Popowicz, Grzegorz Gawęda i Mieczysław Kowal padli w kościele z wielkim hukiem. Potem wyszedł ksiądz i rozpoczęła się procesja ulicami Lotynia. Po procesji odbyła się msza św. a po niej rozeszliśmy się do domów.

 
Pogrzeb kronikarza naszej OSP
18 marca odprowadziliśmy na miejsce wiecznego spoczynku - Marię Kopkiewicz - kronikarza naszej OSP. Mama zgodnie z życzeniem po śmierci leżała w remizie a kilka godzin przed mszą w kościele. Na pogrzeb przybyło bardzo wielu ludzi nie tylko z Lotynia. Były delegacje strażaków z gminy Okonek, z powiatu Złotów i Szczecinek był nawet dyrektor biura ZOW ZOSP RP z Poznania. Były władze gminne, radni powiatowi, szkoły skończyły w Lotyniu wcześniej zajęcia, była nawet delegacja z gminy Stockelsdorf. A przede wszystkim byli znajomi naszej Marii. Ludzi było bardzo dużo. Mama zmarła we wtorek 18 marca o 21:15. Tuż po śmierci we wtorek wieczorem jej ciało w trumnie spoczęło w remizie. Tam  był też odmawiany różaniec, tam można było ją po raz ostatni odwiedzić. W piątek rano trumna została przeniesiona przez druhów do kościoła. Msza rozpoczęła się o godzinie 13. Po mszy druhowie zanieśli Marię na cmentarz w Lotyniu. Policja zabezpieczała ruch abyśmy mogli bezpiecznie przejść. Na cmentarzu, przed złożeniem ciała do grobu, odbyły się ostatnie mowy pożegnalne. Po nich trumna przy dźwiękach syren została opuszczona do dołu, a następnie zasypana. 


 
Zmarła kronikarz OSP - Maria Kopkiewicz

15 marca po ciężkiej chorobie, przeżywszy 55lat, zmarła nasza kronikarka Dh. Maria Kopkiewicz.

Maria urodzona 08 10 1949 roku w Dłusku k/Wałcza. Ukończyła Studium Nauczycielskie w Słupsku i przez 24 lata była Dyrektorem Przedszkola w Lotyniu. W szeregi OSP wstąpiła w 1979 roku właściwie na życzenie męża Waldemara, który w tym czasie był już zaangażowanym strażakiem. Druhna Maria była kobietą dla której nie było sprawy do załatwienia. Była członkiem Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP w Pile, V-ce Prezesem Zarządu Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Okonku. Przez wiele lat prowadziła kronikę OSP Lotyń - jedyną spisującą dzieje strażaków na terenie gminy Okonek. Obecnie są ich 4 tomy. Kronika jej zajmowała czołowe miejsca w przeglądach wojewódzkich i krajowych. Za prace nad kroniką nagrodzona wieloma nagrodami i wyróżnieniami

Zaangażowana była we wszystkie prace związane ze strażą w Lotyniu. Prowadziła magiel i wypożyczalnie naczyń, była współorganizatorem wielu imprez, festynów, zabaw i zawodów. Gdy w pobliżu nie było męskiego kierowcy wyjeżdżała do akcji gaśniczych.

Odznaczona: brązowym, srebrnym i złotym medalem "Za zasługi dla pożarnictwa", odznaką "Za zasługi w rozwoju oświaty województwa pilskiego", "Za współzawodnictwo". Straż była jej życiem.

Przez wiele lat zmagała się z reumatyzmem, a ostatni rok dokuczał jej nowotwór złośliwy potocznie nazywany rakiem. Jeszcze w lutym 2005 jeździła samochodem (była u swojej siostry) ale już w pierwszych dniach marca leżała w łóżku. Z dnia na dzień było coraz gorzej. Nic prawie nie mówiła, mało jadła. Zmarła w domu 15 marca 2005 o godzinie 21:15.

Kiedy rozmawialiśmy jeszcze długo przed śmiercią to nie kazała się nam smucić, tylko bawić. Mówiła: co wam po żałobie, ona mi nic nie pomoże. Chciała być pochowana nie w czarnych ciuchach lecz kolorowych. Chciała też po śmierci do czasu pochowania leżeć w remizie.

Turniej Wiedzy Pożarniczej
12 marca w gimnazjum w Radawnicy odbył się powiatowy etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Reprezentację gminy Okonek stanowiła ekipa z Lotynia w składzie: Opiekunem i nauczycielem tej grupy był Konrad Kopkiewicz. Przed eliminacjami komisja w składzie: asp. sztab. Roman Głyżewski -przewodniczący, asp. sztab. Mieczysław Włoszczyński i kpt. Tomek Manikowski, wyjaśniła zasady regulaminu. Następnie grupy rozeszły się do sal i uczestnicy rozpoczęli test. Było 30 pytań. Po eliminacjach testowych był dobry obiad, co było zasługą kucharek z radawnickiej szkoły i zapobiegliwości dyrektora - Krzysztofa Pietrzyka. Następnie komisja odczytała kto zakwalifikował się do finału ustnego. 3 uczestników z naszej jednostki dostało się do finału. Po pytaniach finałowych punktacja końcowa przedstawiała się następująco: w grupie gimnazjum I miejsce zajęła Katarzyna Popowicz a II - Marcin Wasilewski. W grupie szkół średnich wygrał Michał Popowicz. Rodzeństwo Popowiczów reprezentować więc będzie powiat złotowski na eliminacjach wojewódzkich w Poznaniu, które odbędą się 16 kwietnia w SA PSP.

 
Przywóz z Gdańska sprzętu strażackiego
23 lutego Konrad Kopkiewicz, Iwona Polachowska i Waldemar Sochacki pojechali do Gdańska do Grupy Lotos, po sprzęt. Całość jednak zaczęła się wcześniej. Już w listopadzie 2004 wiedzieliśmy o tym że możemy sprzęt otrzymać. Zadzwoniła wówczas do nas do jednostki była mieszkanka Lotynia - Halina Stasiewicz ( z domu Szokal) i zapytała czy nie chcielibyśmy trochę sprzętu, bo tu w straży jest kupiony nowy i ten, który do tej pory mieli, mogą nam oddać. Bardzo się z tego cieszyliśmy, choć nie wiedzieliśmy co będzie. Po umówieniu się,  w pierwszych dniach lutego, na spotkanie 23 lutego pojechaliśmy mercedesem. Spotkali się tam z nami Prezes i Komendant Lotos Straży - Darek Maciejewski i Irek Litwinowicz i oczywiście nasza znajoma informatorka dobrych wieści - Halina Stasiewicz. Wypiliśmy kawkę, pogadaliśmy a następnie Irek pokazał nam zakład i wyjaśnił jak tu w Lotosie funkcjonuje straż. Obejrzeliśmy też samochody gaśnicze i podnośnik. Po tym wszystkim poszliśmy po sprzęt. Otrzymaliśmy 10 kompletów ubrać bojowych z Nomex-u i 4 aparaty powietrzne Drager. Brakło słów żeby określić naszą radość było tylko jedno - DZIĘKUJEMY. Otrzymaliśmy też sporo upominków- smycze, długopisy, radia kieszonkowe, naklejki z logo LOTOS. Podziękowaliśmy za sprzęt i wróciliśmy do Lotynia. 

 
Ćwiczenia doskonalące nr 3
5 lutego w naszej remizie odbyły się ćwiczenia obejmujące pracę w aparatach powietrznych w strefie zadymienia. Aparaty, zadymiarkę, ubrania gazoszczelne przywiózł st. kpt. Jacek Jagodzki - zastępca komendanta OSz PSP w Bornym Sulinowie. W ćwiczeniach udział wzięło 18 osób. Byli to: Konrad Kopkiewicz, Mariusz Ciesielski, Waldemar Sochacki, Iwona Polachowska, Izabela Grzyb, Paulina Jaskółka, Edyta Ciesielska, Jarosław Pabian, Robert Chwieduk, Michał Popowicz, Marcin Rosiński, Artur Choroszewski, Marcin Głowacki, Dariusz Domański, Mikołaj Zientek, Łukasz Rzadkiewicz, Marcin Wasilewski, Daniel Wąchała. Pierwszym etapem ćwiczeń była prezentacja wykonana przez Jacka Jagodzkiego jak należy i jak można korzystać z poduszek pneumatycznych. Podniesiony został star. Następnie chętni mogli ubrać ubrania gazoszczelne i w nich trochę pochodzić. Po tych ćwiczeniach garaż został przygotowany ( porozrzucaliśmy sprzęt, ustawiliśmy szafę na środku garażu itd.) i zadymiony. Chowane były 4 rzeczy: prądownica, lewy skuter, redukcja i podpinka linkowa. Każda rota musiała określoną rzecz znaleźć. Po przejściu wszystkich rot, wszyscy chętni mogli jeszcze wykorzystać do końca, pozostałe w butlach powietrze. Po opróżnieniu butli należało ten cały bałagan posprzątać i sprzęt przywieziony spakować do samochodu. Ćwiczenia te miały na celu oswojenie się ze strefą zadymienia i pracą w aparatach powietrznych. 


 
Zebranie sprawozdawcze
29 stycznia odbyło się zebranie sprawozdawcze za 2004r. Z KP PSP w Złotowie przyjechał do nas kpt. Leszek Wójcik, z gminy oprócz burmistrza Romana Staszczuka nie było nikogo. Przybyli nasi druhowie i druhny oraz zaproszeni goście. Zebranie przebiegło sprawnie i szybko. Sprawozdanie z działalności przedstawił Konrad Kopkiewicz, finansowe Waldemar Sochacki i z ramienia komisji rewizyjnej przemawiał przewodniczący Leopold Wiśniewski. Po tych sprawozdaniach nastąpiła 10 minutowa przerwa. Po niej nastąpiło przedstawienie planu pracy i planu finansowego na 2005 rok. W dyskusji głos zabrał kpt. Wójcik, burmistrz Staszczuk oraz Konrad Kopkiewicz. Po dyskusji przewodnicząca komisji uchwał i wniosków Edyta Ciesielska przedstawiła uchwały z walnego zebrania. Po ich przegłosowaniu zebranie zakończyliśmy.

Ćwiczenia doskonalące nr 2
27 stycznia odbyły się ćwiczenia doskonalące obejmujące obsługę agregatu prądotwórczego i rozstawienie lamp oraz obsługę motopompy szlamowej. Sekcja została podzielona na 4 roty. Każda rota przynajmniej musiała obsłużyć w/w sprzęt. ćwiczyliśmy w remizie i przy zbiorniku p-poż. Na zakończenie zatankowaliśmy jeszcze zbiornik stara.


 
Ćwiczenia doskonalące nr 1
21 stycznia odbyły się ćwiczenia doskonalące obejmujące podstawy udzielania pierwszej pomocy przy wypadkach. Artur Choroszewski był naszym nauczycielem a Hudy i Cziken poszkodowanymi. Ćwiczyliśmy sztuczne oddychanie, sprawdzanie tętna, unieruchamianie kończyn, bandażowanie i zabezpieczanie poszkodowanego. Na zakończenie sprawdziliśmy czy folia życia izoluje przed zimnem. Wykorzystaliśmy do tego gaśnicę śniegową.