R O K   2 0 0 9
Wigilia 2009
Tegoroczne spotkanie strażaków z okazji świąt Bożego Narodzenia odbyło się inaczej niż przez ostatnie kilka lat. Oczywiście odbyła się zbiórka przybyłych druhów i druhen, pamiątkowe zdjęcie oraz udział w mszy św. Pasterka trwała ponad godzinę, ludzi w kościele było mniej niż w latach poprzednich co zostało przez wielu zauważone. Po powrocie z kościoła nie było łamania się opłatkiem gdyż nie został przez nikogo wzięty z kościoła. Mimo to naczelnik złożył wszystkim życzenia, omówił w ekspresowym tempie pewne założenia na 2010 rok, przedstawił datę zebrania sprawozdawczego: 30.01.2010 na sali gimnastycznej w Zespole Szkół w Lotyniu. Następnie wszyscy odśpiewali 100-lat dla obecnego wśród nas sekretarza z OSP Borne Sulinowo a jednocześnie organistę w naszej parafii - Adama Kaczkowskiego. Około godziny 2 rozeszliśmy się do swoich domów.
Wigilia 2009

Akcja - Jemioła
W naszej wspólnocie strażackiej nie ubieramy choinki w dzień wigilijny ale wyruszamy po jemiołę dla chętnych strażaków i mieszkańców naszej wsi oraz sołectwa Lotyń. O 7:30 przybyli wcześniej umówieni druhowie i wyruszyliśmy mercedesem w kierunku Wojnowa. Tam na jednym z drzew Rzadki wycinał kępy i podawał dla Hudego a ten dla Benka, Kebeta i Krawca. Zadaniem tych trzech stojących na ziemi było zaczepianie krzaczków na podpinkach i wieszanie ich w samochodzie tak aby nie spadły na ziemię. Po wycięciu potrzebnej ilości zebraliśmy sprzęt i wróciliśmy do naszej miejscowości i rozwieźliśmy jemiołę dla ponad 20 osób.
Akcja Jemioła

Paczki dla strażaków
22 grudnia w godzinach popołudniowych członkowie MDP, rodzeństwo naszych strażaków a także kilkoro dzieci ze świetlicy środowiskowej z Lotynia odebrało bożonarodzeniowe paczki. "Gwiazdkowa Niespodzianka" - bo tak nazywana jest ta akcja charytatywna polegająca na docieraniu z paczkami świątecznymi do dzieci z środowisk najuboższych lub poszkodowanych przez los. Akcja jest częścią światowego przedsięwzięcia pod nazwą Operation Christmas Child prowadzonego przez międzynarodową organizację Samaritan's Purse. W zamożniejszych krajach prywatne osoby przygotowują prezenty świąteczne dla ubogich dzieci w innych częściach świata. Nasz kraj jest jednym z 89, do których te paczki trafiły, a pochodzą z Niemiec, Anglii i USA. Wyjazd do Szczecinka zapewniła firma Piotra Tarnowskiego - Baltic Sea Trans. 20 dzieci przybyło do remizy o 16:35 skąd nastąpił wyjazd. W Szczecinku mieliśmy być na 16 jednak byliśmy dopiero o 16:45. Ze względu na trudne warunki atmosferyczne przez Szczecinek od foto-radaru do ronda jechaliśmy 30 minut. W ich pozyskaniu pomogła nasza druhna Anna Ciesielska. Dzieci były bardzo zadowolone z otrzymanych podarunków.
Paczki dla strażaków.

Ćwiczenia OSP 11/2009
Na dzisiejszej zbiórce (11.12.2009r) Hudy dla druhów: Witek, Wampir, Rzadki, Kebet, Krawiec, Burski, Benek i Arek; przygotował małą zmianę. Ponieważ w późniejszym okresie może być już za zimno na zabawę z wodą, to dziś po raz ostatni w tym roku zorganizujemy ćwiczenia na mokro. Po przebraniu się wszystkich i przygotowaniu sprzętu pierwszy zastęp miał zadanie podać dwa prądy gaśnicze - woda i piana średnia. Niestety pojawiły się błędy. Węże poplątały się, wąż od zasysacza się odkręcił i piany nie było. Drugi zastęp powtórzył ćwiczenie i już było dobrze. Kolejnym rozwinięcie to ćwiczenie polegające na podaniu prądu piany ciężkiej na "palącą się ścianę drzew" oraz podanie prądu wody z drabiny D-10. Zadanie wykonane bez większych problemów. Ostatnią akcją był pożar budynku, w którym znajdował się właściciel. Zastęp po przybyciu na miejsce przystąpił do działań. Prąd i gaz zostały odłączone, rota w aparatach wchodzi do budynku i... nie wzięli latarek. Radio, bosak, sygnalizatory włączone ale światła nie ma. Po wyniesieniu właściciela okazało się iż linia gaśnicza też nie jest w gotowości do podjęcia działań. Węże nie były całkowicie rozwinięte i na dodatek poplątane. Po omówieniu błędów, wymianie węży w samochodzie zakończyliśmy ćwiczenia.
Ćwiczenia OSP 11/2009

KGW prężnie tworzy...
... można by rzec -niestworzone rzeczy. A jednak. Podczas spotkania w dniu 2.12.2009r. panie z lotyńskiego Koła Gospodyń Wiejskich, podobnie jak 21.10.2009r., zajęły się pracą twórczą.  W tych dniach do remizy na spotkanie z członkiniami koła przybyła p. Zofia Buradziak z Turowa. Uczyła ona robić kwiaty róż z liści klonu a także stroiki z gałęzi świerku, kwiatków i różnych ozdób. Wykorzystywane do pracy były różne materiały dostępne w każdym praktycznie gospodarstwie domowym. Spotkania przebiegły wesoło i miło. Członkinie koła z pewnością nauczyły się robić przynajmniej najprostsze wieńce i stroiki.
Tworzenie stroików Bożo-narodzeniowych

Członkowie MDP na basenie
Projekt pod nazwą "Pływamy coraz lepiej" trwa w najlepsze i obecnie w listopadzie członkowie MDP pływali, uczyli się pływać, skakali i bawili się na basenie. 10 wyjazdów, które trwały od 29 października do 30 listopada pozwoliły naszym członkom doskonalić swoje umiejętności a kilku nauczyło się pływać.  Młodzi stwierdzili że było fajnie.

We wrześniu Ochotnicza Straż Pożarna w Lotyniu rozpoczęła realizację projektu pt Pływamy coraz lepiej. Celem zadania był rozwój sprawności fizycznej młodych mieszkańców gminy Okonek poprzez pływanie i rekreację w wodzie. Pierwsze wyjazd na basen był 24 września. Udało się to zadanie zrealizować gdyż,  w odpowiedzi na ogłoszony przez Urząd Miejski w Okonku konkurs dla organizacji pozarządowych, otrzymaliśmy 5500 zł. 2740 zł to nasz wkład finansowy i nie finansowy razem wzięty. Całkowita suma pozwoliła na bezpłatny udział 40 osób z Zespołu Szkół w Lotyniu (członkowie redakcji gazetki Szkolny Donosiciel) i Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z OSP Lotyń na 20 wyjazdów do Szczecinka na basen. 2 godziny zajęć, nauki pływania i zabawy, dwa razy w tygodniu były bardzo fajną formą rozrywki i nauki. Naszymi instruktorami nauki pływania byli nauczyciele ZS w Lotyniu- Agnieszka Kwiatkowska i Łuksz Barłóg. Jako główny organizator i jednocześnie opiekun zauważyłem iż wielu z naszych uczestników opanowało „podstawy unoszenia się na wodzie”. Ci którzy nie umieli pływać na początku zajęć to po 10 spotkaniu już skakali do wody na główkę i przepływali dwa baseny. Po wyjściu z wody uczestnicy dostawali napój lub wodę do picia w zależności od tego kto na co miał ochotę. Wszyscy uczestnicy są bardzo zadowoleni z możliwości udziału w zajęciach.
Podczas zajęć na basenie. Listopad 2009r.

Ćwiczenia OSP 10/2009
27 listopada przyszła pora na sprawdzenie dotychczas zdobytych umiejętności w trochę szybszym rozwinięciu i na innych obiektach. Pierwszym zadaniem było założenie kratki ochronnej na komin w domu zamieszkiwanym przez jednego z naszych członków. Zadanie to realizował Rzadki, który niczym spryty mruczek biegał po blaszanym dachu. Sprawiona została drabina i agregat prądotwórczy aby łatwiej i przyjemniej można było się bawić. Po wykonaniu tego założenia sprawdzony został hydrant na ulicy Polnej. Woda z rdzą wyleciała, ciśnienie jak w całej wsi, hydrant sprawny. Sprzęt został zwinięty i przejechaliśmy na ulicę Słoneczną, gdzie "palił się budynek gospodarczy". Podane zostały dwa prądy wody oraz zbudowana została linia zasilająca z hydrantu. Niestety pomimo prawidłowego rozwijania węży zabrakło kilku ważnych szczegółów: dowódca nie udał się na rozpoznanie, nie sprawdzono czy ktoś leży w budynku, roty gaśnicze nie miały radiostacji i latarek. Po podsumowaniu ćwiczenia, zwinięciu sprzętu wyjazd do "pożaru dachu w budynku mieszkalnym na ulicy Szczecineckiej". Tu zadanie zostało wykonane lepiej a dodatkowym elementem ćwiczenia było wykorzystanie mostków przejazdowych.   W ćwiczeniach udział wzięli: Hudy, Rzadki, Witek, Wampir, Krawiec, Burski, Kebet.

Rozpoczęcie Misji w parafii
14 listopada rozpoczęły się w naszej parafii misje święte. Czas misji św. to czas spotkania wszystkich parafian z Chrystusem, który ma żywe, dobre, miłosierne , otwarte dla każdego bez wyjątku Serce. Obraz Jezusa Miłosiernego wraz z ojcem misjonarzem do naszej parafii zawitał tuż po 17:30. Mieszkańcy czekali na obraz przy skrzyżowaniu ulicy Szczecineckiej z krajową 11. Ze względu na ciemność rozstawiony został agregat wraz z lampami a dodatkowo na czele procesji Robert Chwieduk jechał GBA z włączonymi wszystkimi światłami zewnętrznymi. Za samochodem standardowo dh Jakubowski Jerzy z krzyżem, chorągwie kościelne, nasz sztandar (Łukasz Krawcewicz, Łukasz Rzadkiewicz, Kamil Wąchała) Bernard Kaleta, Mariusz Ciesielski, Mateusz Jędrzejowski i Mietek Kowal zajęli się wyjęciem obrazu z auta oraz przenieśli go do kościoła. Edyta i Anna Ciesielskie wzięły kwiaty. Naczelnik Konrad dowodził całą uroczystością. Po przyjściu z procesją do kościoła obraz został postawiony na specjalnie do tego celu przygotowanym postumencie. Podczas mszy staliśmy przy ławkach.
Misje w parafii Lotyń

Narada w Zakrzewie
14 listopada Konrad Kopkiewicz i Łukasz Rzadkiewicz brali udział w naradzie operacyjnej Komendantów Gminnych, Prezesów i Naczelników ZOSP RP z terenu powiatu złotowskiego. Organizatorem narady był Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Złotowie przy współudziale Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej i jednostki OSP KSRG z Zakrzewa. Naradzie przewodniczył V-ce Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Poznaniu a zarazem Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Złotowie dh Andrzej Kacprzak. Z ramienia Komendy Powiatowej PSP w Złotowie uczestniczyli:
- Komendant Powiatowy - bryg. mgr inż. Piotr Pierzyński
- Dowódcy JRG - mł. bryg. Sławomir Rogut; asp. sztab. Mieczysław Włoszczyński
- Kierownik Sekcji Wydziału ds. Operacyjnych i Kontrolno-Rozpoznawczych - mł. asp. Kazimierz Wiebskowski
Głównym celem spotkania było podsumowanie wspólnie prowadzonej działalności ratowniczo-gaśniczej jednostek OSP i JRG w Złotowie na terenie obszaru chronionego w mijającym roku. Poddano pod ocenę przeprowadzone przez Komendę Powiatową PSP ćwiczenia, inspekcje i przeglądy techniczne sprzętu silnikowego w jednostkach OSP. W toku narady przedstawiono  zrealizowane w 2009 roku szkolenia druhów OSP i zamierzenia szkoleniowe na rok przyszły. Spotkanie było również odpowiednim czasem na wymianę spostrzeżeń, wniosków i uwag wynikających z całokształtu działalności OSP. Komendant Powiatowy mówił o: przeglądach,  zgłaszaniu wyjazdu do akcji, działaniach prowadzonych przy usuwaniu owadów - rozbiórka elementów budynku za zgodą właściciela, podczas dużych akcji - zmiana kanału, karty medyczne na wozach i ich wypełnianie. Następnie dowódca JRG mówił o: bhp podczas działań i ćwiczeń, zgłaszaniu podczas wyjazdu że jest mało ludzi; każdy strażak w JOT ma umieć uruchomić i obsłużyć posiadany sprzęt a nie tylko kierowca; kartę medyczną wypełnić od razu jeżeli poszkodowany odmawia pomocy. Głos zabrał także prezes powiatowy. Powiedział m.in o imprezach w roku przyszłym, kwotach dofinansowania do poszczególnych pozycji zakupów i wnioskach na zakup sprzętu czy odznaczeń. Narada zakończyła się około 14 obiadem zaserwowanym przez druhów z OSP Zakrzewo.
Narada w Zakrzewie

Ćwiczenia OSP 9/2009
13 listopada na terenie firmy Plast-rol przeprowadzona została kolejna już w tym roku zbiórka szkoleniowa dla członków JOT i sekcji wiekowej 16-18 lat. W ćwiczeniach udział wzięli: Krawiec, Benek, Bolek, Burski, Kebet, Bobek, Julo, Roman, Rzadki, Wampir, Witek i Hudy. Dzisiejsze założenia obejmowały współpracę dwóch zastępów w zakresie prowadzonych działań gaśniczych. Każde ćwiczenie było po jego zakończeniu omówione i przedstawione błędy zauważone podczas rozwinięcia. Łącznie poruszone zostały następujące zagadnienia: budowa linii gaśniczych, zasilających i linii ssawnej, uruchomienie webera i agregatu prądotwórczego, współdziałanie na odpowiednich kanałach radiowych wraz z przekazywaniem meldunków do dyspozytora. Po zakończeniu ćwiczeń na ternie zakładu, postanowiliśmy sprawdzić działanie pierwszego hydrantu podziemnego w naszej wsi. Hydrant a właściwie przyłącze do stojaka hydrantowego zamontowane zostało na ulicy Szczecineckiej przy trasie krajowej nr 11 w miejscu gdzie wcześniej był hydrant nadziemny. Otóż po kontroli, omówieniu i sprawdzeniu czy wszystko jest okazało się iż pracownicy zakładu montującego to przyłącze odwalili fuszerkę. Woda zamiast wypływać przez nasady hydrantu wypływała bokami na chodnik i ulicę. Fakt ten został zgłoszony do osoby która na miejscu zarządza siecią wodociągową. Za miesiąc sprawdzimy czy usterka została naprawiona. Po powrocie do remizy sprzęt został wyczyszczony a mokre węże zastąpiono suchymi.

Ślubowanie naszych druhów
Dnia 10 listopada 2009 roku w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Świątkach odbyła się ceremonia ślubowania klas pierwszych Liceum Ogólnokształcącego o specjalności ochrona przeciwpożarowa i ratownictwo. W odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej 66 umundurowanych uczniów - adeptów pożarnictwa – w obecności zaproszonych gości, rodziców, nauczycieli i młodzieży złożyło ślubowanie na sztandar szkoły. Wśród tej grupy było 3 naszych druhów. Łukasz Krawcewicz, Patryk Morgiel i Kamil Wąchała to członkowie naszej MDP, którzy zdecydowali się na naukę w tym kierunku. Od kilku lat są członkami MDP i przedmioty typowo pożarnicze nie powinny być dla nich trudne a wręcz przeciwnie to oni mogą czasem zadawać pytania dla prowadzących zajęcia. Patryk od marca 2010 będzie mógł już jeździć do akcji. Łukasz i Kamil dopiero w 2011. Jednak w szkole mogą zdobyć wiedzę a w OSP doświadczenie.  W uroczystości uczestniczyły władze Samorządu Powiatowego: Przewodnicząca Rady Powiatu Szczecineckiego Dorota Chrzanowska; Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis; Wicestarosta Szczecinecki Marek Kotschy; Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego Zofia Kosicka. Państwową Straż Pożarną reprezentował Komendant Powiatowy PSP w Szczecinku mł. bryg. Adam Serafin oraz Naczelnik Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia PSP w Bornem Sulinowie mł. bryg. Jacek Jagodzki. Z Związku Ochotniczych Straży Pożarnych uczestniczyli: Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Krzysztof Zając; Prezes Oddziału Zarządu Miejsko-Gminnego ZOSP RP Józef Wojnicz. Podczas ceremoniału podpisano oficjalne porozumienie w sprawie utworzenia klasy o profilu ochrona przeciwpożarowa i ratownictwo w Zespole Szkół im. St. Staszica w Świątkach. Pod porozumieniem podpisy złożyli: Starosta Krzysztof Lis, wicestarosta Marek Kotschy i Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej – młodszy brygadier Adam Serafin.
Ślubowanie naszych druhów

Wieczór poetycki w remizie
Wspomnienie o księdzu Janie Twardowskim tak jego myślą zaczął się 4 listopada w remizie wieczór poetycki zorganizowany przez p.  Czesławę Neugebauer jej uczennice. Do strażnicy mimo brzydkiej pogody przybyło wiele kobiet z Lotynia i okolic. Przy milej atmosferze, pięknej dekoracji, nastrojowej muzyce i obfitych stołach wszystkie byłyśmy wsłuchane w wiersze i wspomnienia Ks. Jana Twardowskiego.
Wieczór poetycki.

Ćwiczenia OSP 8/2009
Ponownie po dłuższej przerwie 23 października wróciliśmy do ćwiczeń dla JOT i MDP 16-18 lat. Na dzisiejszej zbiórce druhowie w składzie: Roman, Rzadki, Wampir, Hudy, Burski, Krawiec, Kebet ćwiczyli sprawianie drabiny D-10 wraz z budową po niej linii gaśniczej, oraz przeprowadzali doskonalenie swoich umiejętności podczas wykonywania ćwiczeń nr 1i 2. Błędy, które były zauważone w trakcie rozwinięcia, po zakończeniu ćwiczenia zostały omówione i ćwiczenie było powtarzane. Błędy, które wystąpiły podczas przeprowadzania konkurencji to: brak oświetlenia dookoła pojazdu, węże rozwijane na całej jezdni, brak łączności radiowej, nieprawidłowe łączenie odcinków węży, ćwiczenia wykonywane za wolno. Ponieważ ćwiczenia były przeprowadzane na czas to o ile w pierwszym rozwinięciu była ocena 1 to powtórka ćwiczenia kończyła się oceną 4. Ćwiczenie nr 1 - noc 155 s x 2,25pkt = 348 (niedostateczny); Ćwiczenie nr 2 - noc 121 s x 1,59pkt = 192 (niedostateczny); Ćwiczenie nr 1 - noc 52 s x 2,25pkt = 117 (dobry); Ćwiczenie nr 2 - noc 72 s x 1,59pkt = 114 (dobry);.
Ćwiczenia OSP 8/2009

Przegląd sprzętu silnikowego
W dniach od 5 do 12 października trwały prace w remizie przy samochodach i sprzęcie. Mycie, malowanie, czyszczenie, konserwacja, zmiana olejów te wszystkie zabiegi zostały wykonane w tym czasie. Skrytki zostały odmalowane, podobnie jak podwozia i niektóry sprzęt. Przy przygotowaniu do przeglądu pracowali: Burzyńska Jadzia, Chwieduk Joanna i Robert, Ciesielska Anna i Edyta, Ciesielski Mariusz, Jaskółka Paweł, Kopkiewicz Konrad, Krawcewicz Łukasz, Morgiel Patryk, Polachowska Lucyna, Rzadkiewicz Łukasz, Wasilewski Marcin, Wąchała Kamil. Ponadto przy przygotowaniach i czyszczeniu sprzętu udzielali się członkowie sekcji 8-12 lat. Komisja sprawdzająca przyjechał do naszej remizy 13 października około godziny 8:40. Należy dodać iż w tym roku zmieniła się forma przyznawania punktów za poszczególne zagadnienia. Teraz jest to bardziej szczegółowe co daje jaśniejszą sytuację. My uzyskaliśmy w sumie 87,5 pkt na 90 możliwych co daje ocenę wyróżniającą.
Przegląd sprzętu silnikowego

Nasz kronikarz w sejmie
5 października w Warszawie w sejmie odbyło się spotkanie kronikarzy. Nie był to jednak konkurs kronik. Jednak nasza kronikarka otrzymała zaproszenie do Sejmu. (wkrótce więcej informacji).
Nasz kronikarz w sejmie. 5.10.2009r.

Wizyta biskupa w Lotyniu
2 października przybył do naszej parafii biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej JE. Paweł Cieślik. Celem dwudniowej wizyta była kontrola parafii. Oczywiście w każdym kościele odprawione zostały msze Św. My właśnie w takiej mszy uczestniczyliśmy. Przed rozpoczęciem nabożeństwa przed kościołem biskup przywitał się z nami oraz porozmawiał z prezesem. Następnie weszliśmy do kościoła i rozpoczęła się msza.
Wizyta biskupa w Lotyniu. 02.10.2009r.

Przebudowa systemu alarmowania
29 września do naszej remizy przybył pracownik firmy Mueller - Technika pożarnicza z Piły. Jego zadaniem była wymiana podzespołów w naszym systemie alarmowania a także zaprogramowanie w radiostacjach dodatkowych kanałów. Z zewnątrz widać zmiany gdyż jest nowy panel sterujący i nowa radiostacja. Po kilku godzinach pracy wszystko zostało wykonane i sprawdzone.
Przebudowa systemu alarmowania.

Pływamy coraz lepiej
Od 24 września uczniowie z Zespołu Szkół w Lotyniu uczestniczą w zajęciach na basenie. Podobnie jak w roku ubiegłym udało nam się pozyskać pieniądze z Urzędu Miejskiego w Okonku jako organizacja pozarządowa na realizację zadania publicznego pod nazwą "Pływamy coraz lepiej". Celem zadania jest rozwój sprawności fizycznej młodych mieszkańców gminy Okonek poprzez pływanie i rekreację w wodzie. Pozyskane środki finansowe oraz nasz wkład własny pozwoliły na stworzenie dwóch grup po 18 osób z których jedną stanowią członkowie redakcji Szkolny Donosiciel a drugą stanowić będą członkowie MDP. Dwa razy w tygodniu tj. w poniedziałki i czwartki od 18 do 19:30 przebywamy w wodzie. Na basenie oprócz dwóch opiekunów jest także instruktor pływania, który spełnia tu bardzo ważną rolę. W ubiegłym roku brakowało nam takiej pomocy. Uczestnicy po wyjściu z wody otrzymują butelkę napoju. Nad kolejnością wyjazdu uczniów czuwa nad-redaktor "Szkolnego Donosiciela" vice dyrektor ZS w Lotyniu - Andrzej Miłoszewicz. Całe przedsięwzięcie rozpoczęło się na początku września i potrwa do końca listopada. Całkowity koszt realizacji zadania wynosi ponad osiem tysięcy złotych.
Pływamy coraz lepiej. Basen Szczecinek 2009.

Dożynki gminne w Lotyniu
13 września odbyły się w naszej miejscowości dożynki gminne. Po raz pierwszy ta impreza nie odbyła się w Okonku a poza nim. Władze gminne podjęły decyzję, o tym iż należy z dożynkami przenieść się do innych miejsc nich dotychczas. Uroczystości w Lotyniu jak i frekwencja potwierdziły słuszność decyzji. O ile jako straż nie byliśmy zaangażowani do organizacji czy pomocy o tyle nasi druhowie już tak. Włodzimierz Choroszewski - był konferansjerem a Mariusz Grzyb wraz z małżonką Renatą byli Starostami dożynek.
Dożynki gminne w Lotyniu. 13.09.2009r.

Powiatowy Dzień Strażaka
12 września w Okonku odbyły się ważna uroczystość dla miejscowego środowiska strażackiego. Otóż to tego dnia w Okonku odbyły się uroczystości związane z Powiatowym Dniem Strażaka oraz otwarcie zmodernizowanej remizy OSP Okonek. W większości przypadków uroczystości związane z Dniem Strażaka obchodzone są w maju, ale wówczas jest takie natężenie różnych imprez w wielu jednostkach, że dobrze się stała iż termin obchodów został przesunięty. Na uroczystości do Okonka przybyły delegacje strażaków z całego powiatu złotowskiego. Oczywiście nie zabrakło też wielu znamienitych gości i przedstawicieli władz różnego szczebla. Z naszej jednostki na tą uroczystość pojechaliśmy dwoma samochodami w licznym składzie. W Okonku przy remizie zostawiliśmy dwóch członków MDP - Dawida i Krystiana, którzy otrzymali do wykonania bardzo ważne zadanie. Otóż mieli oni trzymać wstęgę do przecięcia. Reszta naszego składu pojechała na plac przed Urzędem Miejskim, gdzie odbyła się zbiórka pododdziałów. Po uformowaniu szyku około godziny 14:05 wyruszyliśmy w kierunku remizy OSP. Tu po odegraniu hymnu państwowego przyszedł czas na przemówienia, podziękowania i w konsekwencji uroczyste otwarcie nowej remizy. Po przecięciu wstęgi zawyła syrena alarmowa, syreny w samochodach i bramy podniosły się do góry. Po krótkiej przerwie na zwiedzanie przemaszerowaliśmy na stadion miejski gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Tu wręczone zostały odznaczenia i wyróżnienia dla strażaków. Z naszej jednostki takowe otrzymali: Strażak Wzorowy - Joanna Chwieduk i Renata Żydałowicz. Wyróżnienia Starosty Złotowskiego dla Działaczy OSP za rok 2008 otrzymał Waldemar Kopkiewicz a dla wyróżniających się kronikarzy OSP za rok 2008 - Renata Żydałowicz.
Powiatowy Dzień Strażaka. Okonek 13.09. 2009r.

Pokazy w Węgorzewie
6 września pojechaliśmy do Węgorzewa aby pomóc naszemu druhowi Jarkowi w organizacji imprezy dla mieszkańców. Przyjechaliśmy magirusem alarmowo przed budynek szkoły, a tu zabawa w pełni. Najpierw podaliśmy prąd piany średniej na auto sołtysa a następnie dzieci przy użyciu szybkiego natarcia mogły pianę zmywać. Po zabawie z wodą przyszedł czas na wykorzystanie narzędzi hydraulicznych. Uczestnicy festynu pocięli w drobiazgi przyniesioną wcześniej metalową kratę. W dalszej części zabawy można było przebiec się w aparacie oddechowym, przy użyciu gaśnicy zgasić mały pożar, posiedzieć w samochodzie strażackim i być nim przewiezionym po wsi. Po wykonaniu wszystkich zaplanowanych założeń i zjedzeniu kiełbasek wróciliśmy do Lotynia.
Pokazy w Węgorzewie. 6 wrzesień 2009r.

Spotkanie MDP
Od 17 do 24 sierpnia odbyło się polsko-niemieckie spotkanie młodzieży. Więcej...
Spotkanie MDP - Okonek 2009.

Festyn w Bornem
16 sierpnia w Bornem Sulinowie odbył się festyn, którego byliśmy współorganizatorami. Przybyliśmy do Bornego przed godziną 11, gdyż wzięliśmy udział w mszy za nowopowstałą OSP Borne Sulinowo. Po mszy przemieściliśmy się na pole namiotowe, gdzie przygotowaliśmy dla mieszkańców kilka konkurencji. Prezes Waldemar przekazał na ręce prezes OSP Borne - Marioli Grönwald akt darowizny sprzętu strażackiego oraz akt użyczenia motopompy PO-5.  Konkurencje które przeprowadzaliśmy podobały się uczestnikom, a że było bardzo ciepło to niektórzy chłodzili się przy pomocy naszego sprzętu. Można było także przejechać się pierwszym najnowocześniejszym samochodem tutejszej jednostki - Fiatem 126 a także popływać łódką po jeziorze Pile. Prezes Waldemar Kopkiewicz wraz z przewodniczącym komisji rewizyjnej OSP Borne Konradem Helińskim integrowali się do wieczora i omawiali wiele bardzo ważnych dla funkcjonowania OSP spraw.
Festyn w Bornem Sulinowie. 16.08.2009r.

Odpust
15 sierpnia 2009 jak co roku w naszej parafii odbył się odpust. Przybyliśmy więc i my. W trakcie mszy stanęliśmy przy ławkach. Po mszy wzięliśmy udział w procesji dookoła kościoła. Nie wzięliśmy ze sobą baldachimu i już ksiądz z innej parafii stwierdził iż on chętnie przygarnie go skoro my nie potrzebujemy z niego korzystać. Otóż nie było możliwości aby z baldachimu  skorzystać ze względu na gałęzie które przeszkadzają w normalnym przejściu. Wspólnie druhowie stwierdzili iż we wrześniu przytniemy trochę, tak do wysokości 4,5 m., aby nie było problemu w przyszłości.
Odpust w Lotyniu. 15.08.2009r.

XXII Półmarton Lipcowy
19 lipca druhny i druhowie z naszej jednostki pomagali podczas XXII Półmaratonu Lipcowego w Okonku. W tym roku nastąpiły pewne zmiany. Trasa nie przebiegała już przez Borucino tylko drogami byłego poligonu. Zabezpieczenie medyczne biegu także zostało nam zlecone. Inne elementy pozostały w zasadzie bez zmian. Na trzech punktach, gdzie nasi członkowie podawali wodę do picia były punkty kontrolne. Jednak łączność radiowa nie działała poprawnie i informacje o tym jaki numer gdzie jest trzeba było przekazywać do głównego organizatora -Jana Czekały - telefonicznie. Pomimo padającego bez przerwy deszczu na starcie ustawiło się 189 zawodników. Przed biegnącymi jechał samochód operacyjny z OSP Okonek z naczelnikiem tejże jednostki -Markiem Mikietyńskim, natomiast nasz "Mietek" jechał za ostatnim zawodnikiem. W aucie Roman i Witek byli gotowi aby pomóc w razie gdyby zaistniała taka potrzeba. Oprócz Romana i Witka na bieg pojechali: Hudy, Krawiec - powrót na poligonie, Edyta, Anka, Bolus, Mietek,  Krzysiek Skoczylas, Agata Stawicka, Jurek, Benek, Dawid, Gonzo, Jacek, Gośka Kujawa, Jadzia, Zordon, Ciapek. Po powrocie ostatniego zawodnika z trasy udaliśmy się na posiłek. Jak już wszyscy się posilili wróciliśmy do Lotynia.
XXII Półmaraton Lipcowy. Okonek 2009r.

Wręczenie świadectw, otwarcie Wioski i zabawa dla ludności.
18 lipca na terenie naszej remizy i tuż za nim odbyły się trzy imprezy, które niejako były ze sobą połączone. Pierwszą z nich była uroczystość wręczenia świadectw ukończenia kursu ratownictwa przedmedycznego. Kurs ukończyło 38 osób, w większości mieszkańcy sołectwa Lotyń. Nim to jednak nastąpiło naczelnik Konrad przedstawił informację jak to się zaczęło, jakie były problemy i jak przebiegał sam kurs. Następnie każdy z obecnych uczestników otrzymywał z rąk Burmistrza Okonka, Romualda Duszary, świadectwo ukończenia kursu a Vice Prezes ZOW ZOSP RP w Poznaniu Andrzej Kacprzak wręczał ufundowane przez Zarząd Oddziału Wojewódzkiego w Poznaniu zestawy Ratownik OSP.
Kurs przedmedyczny w OSP Lotyń. Wręczenie świadectw.

Drugą część dzisiejszej imprezy to otwarcie Centrum Kształcenia. Przygotowane do uruchomienia było już na początku lipca jednak chcieliśmy to zrobić oficjalnie właśnie dziś aby jak największa grupa mieszkańców o tym się dowiedziała. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał Burmistrz Duszara, Prezes Kacprzak i Prezes OSP Waldemar Kopkiewicz. Następnie nastąpiło sprawdzenie działania centrum przez Burmistrza. Osobami opiekującymi się naszą Wioską Internetową są Katarzyna i Jacek Wawrzeńczyk. Centrum wyposażone jest w 6 komputerów wraz z kamerami i słuchawkami, duży 42 calowy monitor, rzutnik multimedialny, drukarkę, skaner, ksero czyli "kombajn" oraz w niezbędne i podstawowe programy komputerowe. Wioska otwarta jest od 16 do 20 (poniedziałek - piątek) i od 15 do 20 (sobota i niedziela) Wszystkich chętnych, którzy nie mają w domu komputera, Internetu a chcieliby skorzystać to serdecznie zapraszamy. Wstęp jest bezpłatny.
Otwarcie Centrum Kształcenia. Lotyń 18 lipca 2009r.

Po otwarciu rozpoczęła się zabawa dla mieszkańców. Zanim jednak ona się rozpoczęła trzeba było dzień wcześniej wszystko przygotować. Zbudowana została płyta do tańczenia czyli tzw - dechy. Rozstawiliśmy namioty, parasole, ławki, zamontowaliśmy oświetlenie. WC-Serwis przywiózł dwa toy-toye. I już gotowe. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały różne dania na sprzedaż, bar Miko zajął się dystrybucją zupy chmielowej a przy grillu Jadzia z Benkiem i Jurkiem piekli mięsko. Do tańca przygrywał zespół "Lenin Band z Bornego Sulinowa". Przybyło bardzo dużo ludzi jak na taką skromną imprezę. Jednak warunkiem decydującym o powodzeniu imprezy na powietrzu jest pogoda. A na nią nie mamy zbyt dużego wpływu więc padający deszcz rozproszył trochę naszych przybyłych mieszkańców. Ale co się okazało. Pomimo padającego deszczu wielu ludzi zostało i bawiło się dalej. Do godziny 2:15 aby dostać się na parkiet trzeba było poczekać aż ktoś z niego zejdzie bo nie było miejsca taki był tłok. Odbyło się kilka konkurencji, m.in miss mokrego podkoszulka. Cała zabawa trwała do godziny 3:30. Za rok postaramy się ponownie zorganizować takie spotkanie.
Zabawa dla mieszkańców. 18 lipiec 2009r.

Kurs przedmedyczny. Ćwiczenia nocne i egzamin
10 lipca około godziny 17 w remizie spotkały się dwie grupy uczestników, które do tej pory ćwiczyły osobno. W trybie bardzo szybkim przypomniane zostały teoretycznie zagadnienia, które do tej pory były realizowane. Następnie przed remizą uczestnicy dobrali się w grupy po 8 osób i zaczęły się ćwiczenia praktyczne. Polegały one na przejściu przez 5 kolejnych stanowisk, na których trzeba było wykazać się posiadaną wiedzą i skutecznie pomóc poszkodowanemu lub poszkodowanym. A były to następujące stanowiska: wypadek samochodu osobowego, ranny z urazem kręgosłupa w ciężarówce, reanimacja matki i dziecka, zabezpieczanie miejsca zdarzenia, topielec przy którym trzeba było wykorzystać defibrylator AED. Po tych ćwiczeniach, które trwały do 22 odbyła się godzinna przerwa na przygotowanie terenu do ćwiczeń nocnych. Tu podobnie jak kilka godzin wcześniej były przygotowane stanowiska ćwiczeń:
stanowisko nr 1 - osoba (Mariola Gronwald - OSP Borne) została przygnieciona przez samochód ciężarowy;
stanowisko nr 2- osoba () z zawałem serca na rusztowaniu na strychu;
stanowisko nr 3 - porażony prądem elektryk (Adam Kaczkowski - OSP Borne) z oderwanym palcem;
stanowisko nr 4 - topielec (Andrzej Trzepałka) w basenie;
stanowisko nr 5 - rolnik (Mateusz Andruszkiewicz) przygnieciony przez stos opon.
Ćwiczenia rozpoczęły się około 23:30 na terenie firmy Plast-Rol. Duże słowa podziękowania należą się dla Andrzeja, który trochę zmarzł w wodzie. Każdy w dzień musiał zaliczyć wszystkie przerabiane tematy jednak największą sprawnością w udzielaniu pierwszej pomocy uczestnicy musieli się wykazać podczas manewrów nocnych. Ciemno, petardy, świece dymne i połączenie wszystkich przerabianych tematów stwarzało pewne problemy. Jeden błąd i grupa zaczynała ćwiczenie od początku. Ale wszyscy sobie poradzili. W sobotę -11 lipca od godzin rannych trwały dalsze ćwiczenia i konsultacje. W niedzielę natomiast odbył się egzamin. Z przyczyn dla nas nieznanych dwie osoby nie przystąpiły do egzaminu. O 8 pierwsza 20 pisała test składający się z 30 pytań a o 9 druga grupa. Od 10 odbywał się egzamin praktyczny. Kto zaliczył egzamin miał przerwę. Egzamin zdali wszyscy. Wręczenie świadectw za tydzień - 18 lipca.
Kurs przedmedyczny. Ćwiczenia nocne i egzamin.

Kontrola gotowości bojowej
7 lipca funkcjonariusze z Komendy Powiatowej PSP ze Złotowa dokonali sprawdzenia gotowości bojowej w naszej jednostce. Około 12:40 zawyła syrena. Na jej dźwięk w remizie zjawili się: Julo, Roman, Sołtys, Rzadki, Rzadki Szymon, Witek. Inspekcję przeprowadzali: asp. sztab. Mieczysław Włoszczyński i mł. asp. Kazimierz Wiebskowski. W ramach kontroli druhowie musieli podać prąd wody z drabiny D-10W, uruchomić cały sprzęt mechaniczny będący na wyposażeniu jednostki oraz odpowiadali na pytania kontrolujących. Sprawdzone zostały także karty drogowe, karty sprzętu a także uprawnienia kierowców i aktualne badania wraz z wyszkoleniem. Na ogólną ocenę 5.0 dostaliśmy 4.8. Jest to poprawa w stosunku do roku ubiegłego o 0,8 pkt.
Kontrola gotowości bojowej.

Kurs przedmedyczny - 2 grupa
26 czerwca o godzinie 17 druga grupa rozpoczęła szkolenie dofinansowane ze środków z Uniii Europejskiej a dokładnie z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Podobnie jak było w pierwszej grupie każdy uczestnik otrzymał segregator z materiałami szkoleniowymi, długopisami, papierem i książką. Na każdych zajęciach wykorzystywane był sprzęt będący w torbie PSP-R1, nosze, fantomy różnej wielkości, defibrylator AED, oraz materiały imitujące krew, urazy, rany i złamania. Instruktorzy z firmy "Ratownik" bardzo fachowo przekazywali wiedzę a podczas zajęć praktycznych w małych grupach mogli ocenić każdego z uczestników. Wyciągnąć rannego z samochodu, zdjąć osobę z zawałem serca z rusztowania, przywrócić czynności życiowe dziecku i topielcowi to tylko niektóre ze scenek które trzeba było ćwiczyć. Najbardziej widowiskową sceną był wypadek masowy. I niby wszystko na teorii było proste a w praktyce już nie za bardzo. Ale uczestnicy dali radę. Na początku było widać załamanie, z powodu takiej ilości materiału ale z zajęć na zajęcia okazywało się że nie taki diabeł straszny.
Kurs przedmedyczny w OSP Lotyń. Ćwiczy druga grupa

Zawody powiatowe
27 czerwca przeprowadzone zostały przez Komendę Powiatową PSP w Złotowie VI Zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP powiatu złotowskiego. W zmaganiach sportowo- pożarniczych wzięły udział 22 drużyny z następującym podziałem (4 MDP dziewcząt, 6 MDP chłopców, 5 drużyn kobiecych i 7 drużyn mężczyzn). Komisję sędziowską powołał Komendant Powiatowy PSP w Złotowie, a sędzią głównym zawodów był kpt. Krzysztof Barabasz. Z naszej jednostki na zawody pojechały dwie sekcje:
chłopcy 12-16:
Kamil Wąchała, Kamil Bronakowski, Kamil Trzepałka, Kacper Kozanko, Piotr Żandarmski, Dawid Zacharzewski, Dawid Rusek, Krzysztof Jędrzejowski, Łukasz Rzadkiewicz - opiekun drużyny.
Sekcja mężczyzn to:
Konrad Kopkiewicz, Marcin Wasilewski, Damian Szałwiński, Łukasz Krawcewicz, Łukasz Rzadkiewicz, Marcin Stefański, Mateusz Andruszkiewicz, Szymon Rzadkiewicz.
Zawody rozpoczęły się o godzinie 10. Uroczystego otwarcia dokonał Komendant Powiatowy PSP bryg. Piotr Pierzyński. Następnie rozpoczęły się biegi sztafetowe wszystkich sekcji. Po nich bojówka. Niestety nie udało nam się osiągnąć jakiś rewelacyjnych wyników co było wiadomo już przed zawodami. Chłopcy ćwiczyli ale nie można było zebrać stałego składu gdyż cały czas ktoś wyjeżdżał a w to miejsce trzeba było szukać nowych zawodników. Dodatkowo zamiast przez ścianę, bo jej nie mamy, skakali tylko przez płotek i w konsekwencji dało to 4 miejsce na 6 startujących drużyn. Sekcja mężczyzn na nazwijmy to „treningach” nie przebiegła ani razu gdyż nie było pełnego składu. Linia ssawna, sztafeta – były wykonywane na boisku w Złotowie bo w Lotyniu nie było takiej możliwości. Mechanik Andruszka – pierwszy raz uruchamiał motopompę na zawodach a prądownice nie spełniły naszych oczekiwań. Zajęliśmy więc 6 miejsce na 7 startujących drużyn. Po zawodach podjęliśmy decyzję o wykonaniu toru do sztafety oraz zakupie w roku bieżącym dwóch ścian, równoważni i prądownic. Znowu będą zawody wiec powalczymy.
Zawody powiatowe w Złotowie

Ćwiczenia w Podgajach
25 czerwca w Podgajach dla jednostek OSP z KSRG odbyły się ćwiczenia medyczne. Oprócz nas były jeszcze zastępy z OSP: Okonek, Jastrowie, Sypniewo, Radawnica i Tarnówka. Z naszej jednostki pojechali: Hudy, Roman, Rzadki, Kabieda, Rzadki -Szymon, Witek. Ćwiczenia dla wszystkich przybyłych zastępów były jednakowe i polegały na:
- przybyciu na miejsce zdarzenia,
- zabezpieczeniu miejsca,
- zlokalizowaniu dwóch poszkodowanych "osób" - dorosły i dziecko,
- udzielenie pomocy medycznej zgodnie z procedurami,
- wypełnienie karty udzielonej pomocy medycznej,
Po wykonaniu zadania padło komisja oceniająca zadawała pytania związane z pomocą medyczną dla ćwiczących strażaków. Ćwiczenia zorganizowała KP PSP w Złotowie.
Ćwiczenia w Podgajach

Wizyta w OSP Borne Sulinowo
21 czerwca pojechaliśmy z wizytą do Bornego Sulinowa. Tu nowo powstała jednostka OSP organizowała piknik rodzinny. My ze względu na trwający kurs medyczny nie mogliśmy uczestniczyć od początku w imprezie ale przybyliśmy na zakończenie. Gospodarze przywitali nas, zaproponowali pożywienie oraz możliwość popływania motorówką po jeziorze. My zbudowaliśmy linię ssawną, dwie linie gaśnicze i daliśmy możliwość polania sobie wodą przy trochę większym ciśnieniu. Dwa odcinki 52 tego nie wytrzymały ale uczestnicy byli zadowoleni. Największą frajdą była wojna na prądy wody pomiędzy druhami z obu jednostek.
Wizyta w OSP Borne Sulinowo

Montaż mebli w CK
12 czerwca w godzinach popołudniowych druhowie Konrad Kopkiewicz, Mariusz Ciesielski, Łukasz Krawcewicz, Patryk Morgiel, Szymon Rzadkiewicz, Robert Trzepałka, Paweł Jaskółka, Marcin Wasilewski rozpoczęli składanie mebli do przyszłego Centrum Kształcenia. Zadnie to trwało kilka godzin ale wszystko przebiegło sprawnie i bez problemów.
Montaż mebli w Centrum Komputerowym

Boże Ciało
W tym roku uroczystość wypadła 11 czerwca. Uroczystość ta rozpoczęła się mszą w kościele o godzinie 12:30. Po niej procesja przeszła ulicami Lotynia: Polną i Szczecinecką. Ołtarze wykonany były przy posesji państwa Markiewiczów, posesji państwa Trzepałków, a właściwie przy krzyżu znajdującym się w pobliżu, przy posesji państwa Sochackich oraz nasz strażacki przy kościele. Przed wyruszeniem na mszę do kościoła zadania podzielił naczelnik Konrad i wyjaśnił wszelkie niejasności. Przed mszą pogoda była słoneczna, a po niej się trochę rozpadało. Procesja więc odbyła się w deszczu, który momentami bardzo mocno padał. Mimo to uroczystość przebiegła zgodnie z planem.
Boże Ciało 2009

Powiatowy Turniej Wiedzy Prewencyjnej "Pyrek"
10 czerwca na terenie Zespołu Szkół w Lotyniu odbył się Powiatowy Turniej Wiedzy Prewencyjnej. Na tą imprezę pojechali: Hudy, Julo, Krawiec, Benek. Nasza jednostka poproszona została o pomoc w organizacji. Początkowo miał odbyć się pokaz działań gaśniczych jednak ze względu na dogrywki musieliśmy zrezygnować z pokazu i przeprowadziliśmy konkurencję z hydronetkami. Konkurencja odbywała się w systemie pucharowym. Drużyny z poszczególnych gmin rywalizowały ze sobą a zwycięska drużyna z Jastrowia otrzymała karton ciastek a my udaliśmy się do szkoły na pyszny żurek.
Powiatowy Turniej Wiedzy Prewencyjnej

Kurs przedmedyczny
5 czerwca o godzinie 16 rozpoczęło się szkolenie dla pierwszej 20-osobowej grupy uczestników kursu ratownictwa przedmedycznego. bezpłatnego kursu realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Grupa składająca się z osób z różnych środowisk i w różnym wieku co dawało czasami zaskakujące kompilacje i stwarzało wiele zabawnych scen. Każdy uczestnik otrzymał segregator z materiałami szkoleniowymi, długopisami, papierem i książką. Na każdych zajęciach wykorzystywane był sprzęt będący w torbie PSP-R1, nosze, fantomy różnej wielkości, defibrylator AED, oraz materiały imitujące krew, urazy, rany i złamania. Ponieważ zajęcia trwały po 8 godzin zapewniony został obiad dla uczestników, dodatkowo podczas zajęć można było zjeść ciasteczko i popić to kawką czy herbatką owocową. Najlepsze warunki i konkrety zaproponowała firma „Ratownik” z Czerwonaka. Telefonicznie omawiane były wszystkie szczegóły. 29 maja podpisana została umowa. Była to firm, której w pierwszej fazie (tj. już w listopadzie 2008) nie chcieliśmy wziąć do organizacji kursu gdyż cena wydawała nam się za wysoka. Teraz wiemy, że ta cena jest warta tego co zostało zrobione.
Kurs przedmedyczny w OSP Lotyń

Dzień Dziecka dla przedszkolaków
Dnia 1 czerwca dla dzieci z przedszkola została zorganizowana impreza z okazji Dnia Dziecka. Nie był to już taki rozmach jak w dniu wczorajszym jednak dzieci wróciły zadowolone do szkoły.  Za remizą rozstawione zostały ławeczki, rozpalony został grill i przygotowana została konkurencja wodna - hydronetki i butelki. Witek rozpalił grill i piekł kiełbaski, Hudy i Mafia organizowali konkurencje, Rzadki robił zdjęcia. W trakcie trwania zabaw była przerwa na posiłek a po nim dokończenie rozpoczętych wcześniej zajęć. Na zakończenie każdy uczestnik dostał maskotkę.
Dzień Dziecka dla przedszkolaków.

Dzień Dziecka
31 maja na terenie wokół remizy odbył się Dzień Dziecka. Przygotowania do imprezy rozpoczęły się kilkanaście dni wcześniej i polegały na:
- przygotowaniu placu gdzie miała odbyć się zabawa,
- załatwieniu nagród i upominków,
- przygotowaniu przedstawienia dla dzieci,
- omówieniu i przydzieleniu zadań dla poszczególnych osób.
Organizatorami imprezy były trzy miejscowe organizacje: Caritas parafialny, Koło Gospodyń Wiejskich i oczywiście OSP Lotyń. Nasz  wspólny festyn dla dzieci rozpoczął się o godzinie 15. Przed remizą ustawione zostały samochody przy których Rzadkiewicz Łukasz i Paweł Jaskółka wyjaśniali wszelkie pytania związane ze strażą pożarną a także omawiali sprzęt. Kto chciał mógł zrobić sobie zdjęcie. Tuż przy remizie panie z KGW rozdawały dla dzieci bony na kiełbaskę, napój i ciasto. Dla dzieci było to za darmo, rodzice za siebie płacili. Za remizą po przywitaniu wszystkich przybyłych przez księdza proboszcza - Leszka Kuśmierzaka  panie z  Koła Gospodyń Wiejskich wystawiły sztukę "Czerwony Kapturek". Za oprawę muzyczną i nagłośnienie odpowiadał zespół "Lenin Band" z Bornego Sulinowa, który gościnnie po raz pierwszy wystąpił na naszej lotyńskiej ziemi. Przedstawienie zostało wykonane bardzo ładnie i dopiero po jego zakończeniu rozpoczęły się wszystkie inne konkurencje. My jako strażacy przygotowaliśmy stanowisko gdzie można było postrzelać z wiatrówki - za co odpowiedzialni byli Zenon Peciak, Jarosław Pabian i Robert Chwieduk. Za prawidłowo i właściwie upieczone kiełbaski odpowiadali: Jadzia Burzyńska, Jerzy Jakubowski i Bernard Kaleta. Ognisko przygotowali Szymon Rzadkiewicz i Patryk Morgiel. Strącanie butelek wodą z hydronetek - Edyta Ciesielska, Joanna Chwieduk i Mateusz Andruszkiewicz. Dodatkową atrakcją była możliwość przejechania kładem po szybko przygotowanym do tego celu terenie.  A była to oddolna inicjatywa naszego druha, sołtysa wsi Wegorzewo - Jarosława Uszaka. Ponadto były także konkurencje: strącanie puszek, wrzucanie piłeczek do kosza, strzelanie z wiatrówki krótkiej, skoki w workach, konkurs karaoke. Dodatkowo przed remizą zostało podane troszkę piany średniej w której dzieci świetnie się bawiły. Koordynatorem całej imprezy był naczelnik OSP - Konrad Kopkiewicz, zdjęcia wykonywał Łukasz Krawcewicz i prezes OSP Borne Sulinowo - Mariola Grönwald. Każde dziecko mogło znaleźć coś dla siebie a i rodzice nie byli wybredni. Wszystkie przygotowane ciasta, napoje i kiełbaski zostały rozdane lub sprzedane a zysk podzielony został na trzy organizacje, które to spotkanie przygotowywały. Impreza zakończyła się o 21:45 i zapowiedziana została już następna z tym ze teraz dla mieszkańców nieco starszych - "zabawa na dechach" w dniu 18 lipca 2009r.   
Dzień Dziecka w Lotyniu.

Akcja "Lokomotywa"
30 maja o 11:25 udzieliliśmy wsparcia wycieczce z Poznania do Kołobrzegu. Nasze zadanie polegało na uzupełnieniu wody w zbiorniku lokomotywy. Do zadania zaangażowani zostali: Hudy, Krawiec, Żydek, Andruszka, Mafia i Rzadki. Lokomotywa po wjechaniu na peron 1 tor numer 1 przy pomocy 1 odcinka węża w-75 została zasilona wodą z naszego GBA. Przyjazd takiego zabytku spowodował pewne zainteresowanie mieszkańców Lotynia i okolic.
Zdjęcia z zasilenia w wodę lokomotywy.

Przywóz ławek do kościoła
30 maja na prośbę księdza proboszcza Leszka do naszego kościoła z kościoła w Okonku przywiezione zostały 4 ławki. Mariusz Grzyb pojechał ciągnikiem z przyczepą do Okonka a za nim mercedesem GLAM - Hudy, Krawiec, Mafia, Andruszka, Rzadki, Pętko. Ławki to dar z Niemiec, które pozyskał ksiądz proboszcz Rataj i się darem podzielił. Siedzenia cztero-metrowe zostały ustawione na chórze w naszym parafialnym wieczerniku.
Przywóz ławek do kościoła.

Przycięcie świerków przy remizie
26 maja rozpoczęły się przygotowania do organizacji Dnia Dziecka. Trawa przed i za remizą została skoszona przez Hudego, Romana i Pętka. Aby jeszcze bardziej doprowadzić teren do ładniejszego wyglądu przycięte zostały świerki rosnące dookoła remizy. Najpierw ściany boczne a następnie z dachu mercedesa wierzchołki drzew. Przycięciem drzewek zajęli się Hudy z Romanem a pomagali im Witek, Krawiec, Rzadki1, Rzadki2, Wampir1, Wampir2, Pętko. Przy pomocy pilarki i nożyc do żywopłotu "ściany" od strony sąsiadów zostały przycięte. Roman wziął nawet drzewko na święta, wszak zbliżają się Zielone Światki, więc zamiast brzózki można przy domu postawić świerka. Aby nikt mu choinki nie zabrał od razu zapakował drzewko do bagażnika.
Przycięcie świerków przy remizie.

Bieg Zawilca
W dniu 16 maja w Złotowie odbył się Bieg Zawilca. Nie było by tego zapisu w naszych kartach gdyby nie fakt pewnego zakładu. Otóż jednym ze sponsorów biegu była firma REK-SWED, zajmująca się m.in. produkcją rękawic strażackich typu RB-90. Rękawice były nagrodą za 3 pierwsze miejsca. Naczelnik wymyślił zakład: jeżeli grupa biegaczy zajmie miejsce w pierwszej trójce to dla zawodników będą kupione nowe hełmy – Gallet SF1. Oczywiście pomysł spotkał się z aprobatą kilku strażaków z naszej OSP jednak przygotowania nie były już takie wspaniałe jak ich zapał. W biegu udział wzięli: Krawcewicz Łukasz, Rzadkiewicz Łukasz, Wasilewski Marcin, Chwieduk Robert, Morgiel Patryk i Jażewicz Karolina. Kolejność wg zajętych miejsc. Niestety nasi druhowie zajęli miejsce IV i nie udało się wygrać wiec zamiast Galletów pierwsza czwórka otrzymała hełmy Callisia. W przyszłym roku także spróbujemy powalczyć o nagrody.

ICEO w Lotyniu
9 maja w godzinach popołudniowych przyjechała do naszej remizy ekipa montażowa, która wykonała odpowiednie instalacje do uruchomienia w naszej miejscowości Centrum Kształcenia. Na świetlicy położono instalację elektryczną, alarmową, przeciwpożarową i sieciową. Wszystkie te działania miały na celu dostosowanie pomieszczenia do podłączenia komputerów i uruchomienia centrum. Obecnie czekamy na meble i komputery, a osoba która będzie odpowiedzialna za funkcjonowanie centrum przechodzi szkolenie w tym zakresie.
Internetowe Centrum Edukacyjno- Oświatowe

120-lecie OSP Krajenka
W dniu 9 maja w Krajence odbyły się obchody 120-lecia jednostki OSP. Druhowie z pocztu sztandarowego z naszej jednostki dzień wcześniej przy remizie ćwiczyli chodzenie ze sztandarem. Oprócz Rzadkiego Ł., Rzadkiego Sz., Bobka, na imprezę mercedesem wyjechali: Reniek, Roman, Krawiec. Uroczystość rozpoczęła się przemarszem pocztów sztandarowych jednostek OSP, w tym zaprzyjaźnionej jednostki z Niemiec miasta Eggesin, do kościoła, gdzie została odprawiona msza święta w intencji strażaków. Ksiądz proboszcz Józef Pietras poświęcił dwie figurki św. Floriana i Ojca Pio.  Po poświeceniu figurek korowód na czele z Piotrem Baranowskim oraz orkiestrą dętą OSP Krajenka przeszedł ulicami miasta na plac przy remizie OSP, gdzie odbyło się: poświęcenie i wręczenie nowego wozu bojowego MAN 4x4 GBA 2,5/25, oraz zostały wręczone odznaczenia dla druhów z Krajenki. Po części oficjalnej był poczęstunek dla wszystkich zaproszonych gości.
Przekazanie samochodu i 120 lat OSP Krajenka

Nowe drogi na Osiedlu w Lotyniu
8 maja odbyła się uroczystość otwarcia nowo wykonanych dróg na Osiedlu w Lotyniu. Główne prace, które prowadziła firma Terbud ze Szczecinka zakończyły się już w marcu, jednak należało jeszcze posprzątać i wyrównać miejscami teren a także wywieźć pozostałości z poprzedniej drogi. Dodatkowo wykonane zostały nasadzenia drzew i krzewów, które kilkakrotnie podlewaliśmy. Droga i parkingi wykonane zostały z kostki brukowej. Na uroczystym otwarciu byli mieszkańcy osiedla,  przedstawiciele władz i prasa.
Nowe drogi na osiedlu w Lotyniu.

Wizyta przedszkolaków w straży
W dniu 4 maja do naszej strażnicy przybyła grupa przedszkolaków wraz z nauczycielką - Anetą Świercz. Każde dziecko otrzymało hełm oraz pas i nasi druhowie (Hudy, Jarek-Sołtys, Witek, Julo) omówili i zaprezentowali sprzęt, który znajduje się naszych samochodach. Następnie dwoje przedszkolaków zostało pozorantami na których Julo i Witek prezentowali zasady udzielania pomocy przedmedycznej. Po zwinięciu sprzętu, przyszła pora na przejażdżkę wozami i na sygnałach alarmowo przedszkolaki podjechały pod swoja szkołę. Ponieważ przez kilka dni nie padało to kwiatki koło szkoły umierały bez wody, więc rozwinięto węże i dzieci mogły polać wodą. Po kilku minutach intensywnego podlewania kwiatków i wykonaniu pamiątkowego zdjęcia dzieci wróciły do szkoły a nasi druhowie do remizy.
Wizyta przedszkolaków w straży

Wojewódzki Dzień Strażaka w Poznaniu
W dniu 2 maja druhowie z naszej jednostki brali udział w Wojewódzkim Dniu Strażaka, który odbył się w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na tą uroczystość wraz z orkiestrą dętą OSP Krajenka wyjechali: Julo, Witek, Rzadki Sz, Bobek, Benek, Krawiec. Uroczystość rozpoczęła się przed kościołem p.w Serca Jezusowego i Świętego Floriana przed którym strażacy ze Szkoły Aspirantów PSP na drabinie mechanicznej  podnieśli flagę. Następnie rozpoczęła się msza w intencji strażaków i ich rodzin. Po mszy wszyscy udali się do auli, gdzie wręczane były odznaczenia oraz nominacje na wyższe stopnie służbowe. W trakcie uroczystości czas umilała orkiestra dęta z OSP Krajenka. Po części oficjalnej udaliśmy się na obiadek do JRG - podano tradycyjnie grochówkę. Po obiadku wyruszyliśmy w drogę powrotną i tak około godziny 20 byliśmy w Lotyniu.
Ćwiczenia OSP 7/2009
24 kwietnia w Drzewicach odbyły się kolejne już w tym roku ćwiczenia. Zajęcia polegały na przepompowywaniu wody na odległość przekraczającą 200 m z użyciem motopompy szlamowej. Nim jednak one się rozpoczęły jadąc do miejsca naszych zmagań po drodze trzeba było zgasić trawę przy drodze. Nie było to typowe zgłoszenie, ot jedziemy a tu się trawa pali. Więc aby nas dyspozytor nie musiał odrywać od zabawy więc przy użyciu szybkiego natarcia ugasiliśmy to co się paliło. Po przybyciu na miejsce naszych zmagań, omówiona została taktyka działań i przystąpiliśmy do rozwijania odcinków węży. Motopompa szlamowa Honda WT-30X jest w stanie podać wodę na odległość 230 metrów. Sprawdziliśmy to. Teren na którym pompowana była woda był płaski. Gdy woda już się lała, kilku druhów miało możliwość popracować trochę pilarka i pociąć leżące drzewo. Dodatkowo rozpalone zostało ognisko, właściciel, który chciał aby mu przepompować wodę przywiózł żywność i tak do 21 trwały nasze ćwiczenia.
Ćwiczenia OSP 7/2009

Wesele Doroty i Krzysztofa
12 kwietnia jeden z naszych druhów Krzysztof Polachowski zawarł związek małżeński z Dorotą Gaca. Około godziny 14:00 wytypowani druhowie już po wielkanocnym spotkaniu z rodzinami wrócili do remizy aby uczestniczyć w tej uroczystości. W asyście naszych wozów bojowych, po błogosławieństwie z osiedla alarmowo jechaliśmy do kościoła na Mszę Św.  Podczas mszy druhowie stali przy ławkach. Po mszy został wykonany szpaler i prezes Waldemar w asyście Joanny i Edyty złożył nowożeńcom życzenia. Po gratulacjach i życzeniach od wszystkich gości, udaliśmy się w stronę domu weselnego. Droga przebiegała obok remizy, gdzie dodatkowo została włączona syrena.
Zdjęcia z wesela Krzysztofa i Doroty

Adoracja 2009
W dniach 10,11 i 12 kwiecień druhowie z naszej jednostki brali czyny udział w adoracji przy Grobie Pańskim. Adoracje rozpoczęliśmy w Wielki Piątek po Mszy św. Tego dnia były 4 zmiany a na warcie stało 6 strażaków po 15min. Adoracje zakończyliśmy o 21:00. Następnego dnia służby zaczęły się od godziny 9 i trwały do 17:30, ponieważ do kościoła szykowali się mundurowi (pomijając to, że w między czasie zawyła syrena i było trzeba jechać gasić trawy). Bobek i Benek rozpalili przed kościołem ogień, który został poświęcony i zapalono od niego Paschał. Po tym wszystkim rozpoczęło się nabożeństwo i mundurowi stali w kościele a sekcja MDP miała chwilę wolnego. Po mszy od 20 do 22 dalej były pełnione warty. W tym czasie trwały także przygotowania do dnia następnego - czyli rezurekcji, ustalano kto co będzie robił. Do padania w tym roku zgłosiło się 4 odważnych: Witek, Bobek, Wampir i Andruszka. W niedzielę rano jak to zwykle tradycja nakazuje - kto pierwszy w remizie ten włącza syrenę. Podobnie jak w latach ubiegłych wygrał Młody Wampir który o 04:30 czekał już pod remizą. O godzinie 5: 25 włączył syrenę. Druhny i druhowie przybywali do remizy. Pierwsza zmiana warty weszła do kościoła o 5:35. Pozostali w tym czasie szykowali się do wyjścia. O 5:55 do kościoła wprowadzona został ostatnia zmiana w składzie w/w, którzy po usłyszeniu słów księdza Leszka - "wesoły nam dzień dziś nastał" upadli na podłogę. Ucierpiał tylko Wampir który podrapał sobie lekko nos o spadający hełm. Procesja szła ul. Polną i Szczecinecką, dzwonem przy kościele dzwonił Paweł Jaskółka. Po procesji odbyła się msza a po niej wszyscy wrócili do remizy tam wszyscy zjedli jajeczko dodatkowo członkowie MDP otrzymali po czekoladzie a starsi po kieliszku wyżej procentowego. Prezes podsumował wszystkie 3 dni adoracji, złożył życzenia i zostały wręczone zaległe odznaczenia za wysługę lat, po czym wszyscy rozeszli się do rodzin aby z nimi zjeść śniadanie.
Wielkanoc 2009

Ćwiczenia OSP 6/2009
28 marca odbyły się kolejne ćwiczenia ratowników JOT oraz sekcji 16-18 lat. A na zbiórkę przybyli: Julo, Roman, Witek, Benek, Wampir, Bolek, Krawiec, Andruszka, Pentko. Po krótkim losowaniu podzieliliśmy się na dwie grupy, które ćwiczyły w innych miejscach i z innym sprzętem. I grupa 1 tzn. Roman, Wampir, Andruszka, Bolek, Pentko, ćwiczyli sprawianie drabiny oraz podanie po niej prądu wody. II grupa - pozostali czyli: Julo, Witek, Benek, Krawiec, ćwiczyli przy zbiorniku p-poż łączenie linii ssawnej oraz podanie jednego prądu wody. Po około godzinie intensywnych ćwiczeń grupy zamieniły się ćwiczeniami tak aby każdy z uczestników mógł wszystkiego dotknąć i poćwiczyć. Po około dwóch godzinach ćwiczenia zostały zakończone sprzęt zwinięty i rozeszliśmy się do domów.
Ćwiczenia OSP 6/2009

OTWP - eliminacje powiatowe
21 marca w szkole podstawowej nr 1 w Złotowie odbyły się powiatowe eliminacje ogólnopolskiego turnieju wiedzy pożarniczej. W tym roku gminę Okonek reprezentowali:

Gdy przyjechaliśmy do szkoły podstawowej nr 1 w Złotowie od razu rozgościliśmy się i czekaliśmy na rozpoczęcie turnieju. Tuż przed częścią pisemna podpisaliśmy jeszcze listę uczestników, otrzymaliśmy po czekoladzie, napoju i długopisie. Po chwili od rozpoczęcia zaczęła się część pisemna, którą pisaliśmy w 3 salach w zależności od grupy wiekowej. Po około 30 min wszyscy spotkaliśmy się na korytarzu, gdzie każdy wymieniał się pytaniami jakie otrzymał w teście aby dowiedzieć się czy akurat dobrze zaznaczył. Po krótkiej chwili poszliśmy na obiad a komisja w tym czasie podliczała punkty. Po objedzie udaliśmy się znów na salę w oczekiwaniu na wyniki i okazało się że do finału ustnego w grupie szkół podstawowych 3 osoby muszą pójść na dogrywkę. Z naszej załogi była to Magda i Krystian. Niestety nie udało im się zakwalifikować do ścisłego finału. Ale mimo to dostały się inne 3 osoby z naszej gminy a byli to: Ela Popowicz, Łukasz Krawcewicz, Marcin Wasilewski. Po kilkunastu minutach wszystko było już oczywiste Marcin zajął 1 miejsce, Ela 2, a Łukasz 4. Więc w grupie szkół ponad gimnazjalnych na szczeblu wojewódzkim - 18 kwietnia w Poznaniu powiat złotowski będzie reprezentował nasz zawodnik. Po odebraniu nagród udaliśmy się do Lotynia. Nie jest źle ale mogło być lepiej, szanse były ale konkurencja była lepiej przygotowana.

Zdjęcia z eliminacji powiatowych OTWP

Ćwiczenia OSP 5/2009
13 marca odbyły się już 2 ćwiczenia na terenie firmy Plast-Rol. Ale dzisiejsze ćwiczenia wyglądały inaczej. Ze wszystkich zgromadzonych czyli: Julo, Witek, Benek, Wampir, Krawiec, Pentko, Rzadki-Szymon, Bolek, Roman, losowane były grupy w różnej ilości osób w zależności od wykonywanego ćwiczenia. Na sam początek rozwinięcie 2x 75 / rozdzielacz oraz dwie roty każda 2x 52 / zasilanie. Następne ćwiczenie juz nie było takie proste gdyż trzeba było podać dwa prądy wody do budynku i przodownicy rot pracowali w aparatach ochrony dróg oddechowych. Gdy wszyscy zmęczeni już bieganiem chcieli by odpocząć koordynator ćwiczeń (Hudy) kazał jeszcze sprawić drabinę i podać po niej prąd wody na dach jednego z budynków. To ćwiczenie nie poszło najlepiej, ponieważ były trudności z sprawieniem prawidłowo drabiny i tu potrzebna była pomoc oraz wytłumaczenie zasad. Po wyjaśnieniu niejasności zastęp wybrany czekał na kolejne zgłoszenie. Przez radio otrzymaliśmy zgłoszenie o "pożarze" jednego z budynków na ulicy Polnej i tu potrzeba była rozwinięcia 2x75/rozdzielacz/1x52 / zasilanie z hydrantu. Po wykonanym rozwinięciu udaliśmy się do remizy w celu podmienia mokrych węży, wyczyszczenia sprzętu po czym rozeszliśmy się do domów.
Wyniki ćwiczeń JOT OSP Lotyń w dniu 13.03.2009r.:
  Zastęp Ćwiczenie Czas Punkty

Ocena

1. Roman, Wampir, Witek, Pento Nr 1 dzień 55,70 x 2,57 193,92 1
2. Roman, Wampir, Krawiec, Benek Nr 2 noc 78,00 x 1,59 124,02 + kara 10 pkt- rota 2 = 134 2
3. Roman, Wampir, Krawiec, Benek, Witek, Julo Nr 15 noc 58,16 x 2,25 130,86 2
4. Roman, Wampir, Krawiec, Pento, Witek, Julo Nr 20 noc 143 x 0,75 107,25 4
5. Bolek, Wampir, Witek, Pento Nr 42 noc 300 x 1,27 381 1
6. Roman, Bolek, Rzadki, Benek, Krawiec, Pento Nr 15 noc 112 x 2,25 252 1


Zdjęcia z ćwiczeń OSP 5/2009

Ćwiczenia OSP 4/2009
7 marca na prośbę jednego gospodarza w Lubnicy wycięliśmy 3 drzewa. Było pozwolenie, więc urządziliśmy sobie małe ćwiczenia, na których niektórzy mogli doskonalić swoje umiejętności w zakresie pracy pilarką. A w ćwiczeniach brali udział Hudy, Julo, Jarek-Sołtys, Mosiu, Witek, Krawiec, Benek, Pento. Na pierwszy nóż poszło drzewo za mostem, które po wycięciu klina przy pomocy lin i ciągnika zostało przewrócone we właściwą stronę. Następnie zostało pocięte na klocki. Następne drzewo przewrócone zostało do wody a następnie wyciągnie i załatwione podobnie jak to pierwsze. Ponieważ do dyspozycji były 4 pilarki to praca szła bardzo szybko. W trakcie cięcia drugiego drzewa, już gałęzie z trzeciego były podcinane. Julo obcinał gałęzie bardzo sprawnie tak aby za bardzo nie uszkodzić nimi płotu, który znajdował się obok. W trakcie naszych prac z trzecim drzewem, Pento rozpalił grila i piekł kiełbaski. Gdy wszyscy już się najedli trzeba było wracać do pracy.  Po zakończonych działaniach wróciliśmy do remizy po czym wyczyściliśmy sprzęt i rozeszliśmy się do domów.
Ćwiczenia OSP 4/2009

Zebranie sprawozdawcze
28 lutego w szkole podstawowej o godzinie 17 rozpoczęło się zebranie sprawozdawcze za miniony rok. Na zebranie przybyli m.in.: Zebranie otworzył i powitał zaproszonych gości prezes OSP - dh Waldemar Kopkiewicz. Przewodniczącym zebrania wybrano dh. Włodzimierza Choroszewskiego, protokolantem - dh. Iwonę Kopkiewicz, a do komisji uchwał i wniosków zarząd zaproponował: dh. Łukasza Rzadkiewicza, dh. Roberta Chwieduka i dh. Jarosława Pabiana. Następnie naczelnik przedstawił w wersji multimedialnej sprawozdanie z działalności za miniony rok. Sprawozdanie finansowe przedstawiła dh. Joanna Chwieduk. Sprawozdanie komisji rewizyjnej przedstawiła dh. Jadzia Burzyńska. Po przedstawieniu sprawozdań, odbyło się głosowanie na którym udzielono absolutorium zarządowi. Po krótkiej przerwie przedstawione zostały plany działalności i budżetu na rok 2009. Następnie głos zabrali zaproszeni goście. W czasie dyskusji przewodniczący zebrania oznajmił, iż nadszedł czas na poczęstunek w postaci flaczków.  Po posileniu się zebranie przyjęło przedstawione plany oraz wnioski przygotowane przez zarząd OSP.
Zdjecia z zebrania sprawozdawczego za rok 2008

Ćwiczenia OSP 3/2009
13 lutego na terenie firmy Plast-Rol odbyły się kolejne już w tym roku ćwiczenia ratowników JOT oraz sekcji 16-18 lat. W ćwiczeniach brali udział: Roman, Julo, Witek, Rzadki, Wampir, Gośka, Pento. Na miejsce gdzie miały odbyć się ćwiczenia wcześniej udał się Hudy, który przekazał drogą radiową informacje o sytuacji. W tym czasie zastęp był już w wozie i oczekiwał na zgłoszenie, które brzmiało "pożar budynku gospodarczego na terenie firmy Plast-Rol". Więc w czasie jazdy rota I ubrała aparaty ochrony dróg oddechowych. Po po przyjeździe na miejsce zdarzenia zastęp podał dwa prądy wody na "płonący" budynek. Gośka odnalazła hydrant i zbudowała linię zasilającą do samochodu. Po opanowaniu sytuacji zostały omówione błędy oraz wszystkie za i przeciw jak można by wykonać to ćwiczenia łatwiej i szybciej sprzęt został zwinięty i wróciliśmy już do remizy. Teraz na terenie firmy Plast-Rol będzie coraz więcej ćwiczeń, ponieważ dostaliśmy takie pozwolenie od właścicieli za co oczywiście serdecznie dziękujemy. Mamy do dyspozycji duży i zróżnicowany teren a nie jak do tej pory mało miejsca przy remizie.
Ćwiczenia OSP 3/2009

Ćwiczenia OSP 2/2009
23 stycznia odbyły się ćwiczenia ratowników JOT oraz sekcji 16-18 lat. Najpierw pojechaliśmy do jednego z opuszczonych budynków poza Lotyniem, aby tam symulować pożar budynku mieszkalnego. Przyjęto założenie iż w środku znajduje się jedna poszkodowana osoba (Jaskółka). A zastęp, który działał na miejscu to: Witek, Roman, Benek, Bolek, Wampir. Julo, który koordynował dzisiejsze ćwiczenia powiedział, że przez drzwi nie da się wejść więc zachodzi potrzeba użycia drabiny i wejścia przez okno. Więc do budynku w aparatach ochrony dróg oddechowych wchodzi rota I - Witek i Benek a rotaII - Bolek i Wampir podają jeden prąd wody na "płonący" budynek. Po odnalezieniu osoby poszkodowanej w budynku na noszach została ewakuowana. Po omówieniu wszystkich błędów jakie popełnił zastęp należało pojechać do kolejnego zdarzenia. Julo pojechał swoim samochodem na stację kolejową a zastępowi kazał czekać na meldunek. Po czym dowódca - Witek drogą radiową otrzymał informację, iż nie opodal stacji PKP samochód osobowy uderzył w drzewo. Po przyjeździe dowódca stwierdził że są dwie osoby poszkodowane. Został wyłączony silnik, rannym została udzielona pomoc przed medyczna uruchomiono sprzęt hydrauliczny oraz oświetlono miejsce zdarzenia. Gdy działania zostały zakończone wróciliśmy do remizy.
Ćwiczenia OSP 2/2009

Ćwiczenia OSP 1/2009
9 stycznia odbyły się pierwsze ćwiczenia OSP w tym roku. Zgłoszenie było oczywiste zadymienie w jednej z piwnic w której może znajdować się osoba poszkodowana (Jaskółka). Hudy zadymił swoja piwnice a na miejsce zdarzenia przyjechał zastęp w składzie: Roman, Julo, Witek, Rzadki-Szymon, Benek, Andruszka. Działania polegało na wejściu do zadymionej piwnicy w aparacie powietrznym czyli rota Witek i Rzadki odnalezieniu osoby poszkodowanej i odnalezieniu źródła ognia którym był otwarty piec z którego wydobywał się dym. Po odnalezieniu poszkodowanego piwnica została odymiona sprzęt zwinięty i można było jechać do remizy aby następnie wyczyścić używany sprzęt. Przy powrocie do remizy trzeba było sprawdzić jak czy autopompa działa i podać prąd wody z szybkiego natarcia na kosze koło przystanku. Następnie wróciliśmy juz do remizy i po wyczyszczeniu sprzętu rozeszliśmy się do domów.
Ćwiczenia OSP 1/2009