Spotkanie PL – D w Bornem Sulinowie
15 sierpnia 2024W dniach od 4 do 11 sierpnia na terenie Ośrodka Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej w Bornem Sulinowie odbyło się polsko-niemieckie spotkanie młodzieży z obu krajów. Przedsięwzięcie to zostało dofinansowane ze środków Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Serdeczne podziękowanie należą się również dla Zachodniopomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Szczecinie za wyrażenie zgody na nasz pobyt na terenie Ośrodka. Tradycją lat ubiegłych zakwaterowanie uczestników w mieszanych grupach z obu krajów odbywało się w namiotach. Jednak najpierw należało sporo sprzętu przywieść z Lotynia. To zadanie rozpoczęte zostało już piątek 2 sierpnia tak aby kontynuować je w sobotę 3. Starsza grupa lotyńskiej MDP wraz z opiekunami rozpoczęła przygotowania do naszego pobytu. W niedzielę przed obiadem przybyła grupa z gminy Stockelsdorf, a więc można było się zakwaterować i wspólnie pojechaliśmy na obiad do pensjonatu Ani. Niestety w tym dniu pogoda nie rozpieszczała, jednak nie stłumiło to naszego ogniska a wieczorem nawet udało się zorganizować występy uczestników w formie karaoke.
Poniedziałek rozpoczęliśmy od zajęć teoretycznych w stołówce Ośrodka obrazując i pokazując na czym polegają zawody MDP wg regulaminu CTIF. Następnie uczestnicy pod okiem opiekunów musieli przygotować tor do ćwiczenia bojowego oraz sztafety. Ze względu na dużą liczbę uczestników zajęcia odbywały się w dwóch grupach. Gdy jedna ćwiczyła na torze, druga w tym czasie „bawiła się” w cięcie pojazdów. Mieliśmy 4 pojazdy więc było na czym ćwiczyć, ale i przy okazji kształcić naszych młodych uczestników w zakresie prawidłowych działań podczas ratownictwa technicznego. W trakcie naszego pobytu głównym elementem było zajęcia związane z ćwiczeniami wg regulaminu CTIF i tu widać było znaczącą różnicę w szybkości i prawidłowości wykonywanych węzłów przez młodzież z gminy Stockelsdorf. Okazało się iż na zbiórkach podczas złej pogody każdy ma za zadanie wykonywać i ćwiczyć różne węzły. To tu zaprocentowało, gdyż uczestnicy mogli doświadczyć sensu tych ćwiczeń. Ale nie samymi węzłami żyją strażacy, więc ćwiczyliśmy także rozwinięcia gaśnicze z wykorzystaniem wody i piany oraz różnych konfiguracji wężowych. Pogoda nam dopisywała i co drugi dzień byliśmy nad jeziorem. Walki na prądy wody, wspólne oblewanie się, pływanie po jeziorze na różnym sprzęcie oraz kąpiele to również była fajna zabawa.
Ognisko paliło się przez cały czas i nawet ci którzy po kolacji byli głodni mogli upiec sobie kiełbasę lub chleb. O dziwo, w tym roku nikt nie zadbał o pianki – czyli marshmellow. Ale i tak po całym dniu wypełnionym atrakcjami cisza nocna zapadała chwilę po godzinie 23. Podczas naszego pobytu uczestnicy mieli ograniczony dostęp do telefonów – mogli z nich korzystać do 1 godziny dziennie. Następnie były zabierane. To miało wpływ na wspólne gry i zabawy oraz integrację. Oczywiście nie zabrakło także wizyt w lokalnych sklepach w celu uzupełnienia zasobów słodkości. I nie wynikało to z faktu braku wyżywienia (śniadania, kolacje), które uczestnicy sami przygotowywali. Zostały wyznaczone dyżury na kuchni oraz w łazienkach, gdzie pod okiem opiekunów należało wykonać prace. Rozrywkę zapewniła jedna z lokalnych firm gdyż uczestnicy mogli pograć w paintball. Starsi w lesie a młodsi na placu. A że Borne ma fajne muzeum i militarną historię nie zabrakło nas także w Muzeum Militarnej Historii w Bornem Sulinowie. Tu uczestnicy spotkania mieli możliwość praktycznie dotknąć eksponatów, zapoznać się z ich przeznaczeniem oraz usłyszeć o historii tego terenu. Największą frajdą tej wizyty była przejażdżka PTSem, czyli taką dużą amfibią.
Odbyły się także ćwiczenia w komorze dymowej. Ćwiczenia sportowe w ograniczonym zakresie również się podobały. Młodsi uczestnicy bez wyposażenia, starsi w noszakach z pustymi butlami kompozytowymi uczestniczyli w ćwiczeniach. Były także ćwiczenia gaśnicze, gdzie uczestnicy w mieszanych zastępach prowadzili rozwinięcia gaśnicze. Ważnym punktem była także niezapowiedziana wizyta Zastępców Zachodniopomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Szczecinie – st. bryg. Krzysztofa Makowskiego oraz mł. bryg. Andrzeja Podolaka. W tym roku przypada także 20 lecie rozpoczęcia współpracy między naszymi MDP i z tego to tytułu nasi goście przywieźli dla nas deskę – tablicę upamiętniającą ten jubileusz. W ramach promocji projektu uczestnicy otrzymali także pamiątkowe koszulki. Jedna z naszych uczestniczek miała urodziny więc było 100 lat i tort. Wszystko co dobre szybko się kończy i w ostatnim dniu po śniadaniu nasi partnerzy wyruszyli w drogę do domu a my zaczęliśmy składać i zwozić sprzęt do Lotynia. Na zakończenie osoby ze starszej sekcji, które pomagały przy rozpoczęciu i zakończeniu spotkania udali się z opiekunami na wspólny obiad. Dodatkowo odwiedziliśmy jednego z naszych uczestników – Jacka, który musiał dzień wcześniej wrócić do domu ze względu na sprawy zdrowotne.
Podsumowując:
Uczestnicy i opiekunowie zgodnie stwierdzili, że było to bardzo fajne spotkanie. Ustalone zostały ramy kolejnego spotkania a dodatkowo za pomoc podziękowania należą się również dla:
-
OSP miasta Bornego Sulinowa oraz dla
-
OSP Juchowo – za użyczenie pojazdów do ćwiczeń ratowniczo-gaśniczych.
-
lotyńskiej firmy Mario i Ja – za towar na ognisko i grilla;
-
firmy Erge Met ze Szczecinka za przywóz pojazdów na ćwiczenia;
-
firmie Allfood z Bydgoszczy za dostarczenie lodów;
-
Kamila Bartoszka za ciekawie historie związane z Bornem Sulinowem;
- Lewiatan Lotyń za przekazanie wody
- kpt. Marka Sitarskiego oraz grupie kursantów, którzy nam pomogli i zapewnili atrakcje.