Administrator strony: Paweł Jaskółka oraz Nowak Piotr Kontakt: pawelstrazak@o2.pl lub osplotyn@o2.pl
Przypadający 4 maja Dzień Strażaka obchodzony jest hucznie w jednostkach zawodowych i ochotniczych w całym regionie. Może nie we wszystkich jednego dnia ale różne spotkania i uroczystości strażackie w maju się odbywają. W tym roku jednostka nasza obchodzi jubileusz 65-lecia działalności. Z tej też okazji na zebraniu sprawozdawczym w marcu br. podjęto decyzję o zakupie nowego sztandaru dla naszej OSP. Powołany został komitet fundacji sztandaru w składzie: Przewodniczący – Ireneusz Wiese, członkowie: Włodzimierz Choroszewski, Marianna Kamińska, Konrad Kopkiewicz, ks. Leszek Kuśmierzak. Komitet zajął się poszukiwaniem chętnych osób i firm do pomocy finansowej przy ufundowaniu nowego sztandaru. No i się udało. Na apel odpowiedziało 41 podmiotów. Były to firmy, rodziny, sołectwa czy też grupy osób. Sztandar został wykonany ręcznie w Pracowni Haftu Artystycznego Małgorzaty Czarneckiej w Murowanej Goślinie. W niedzielę przed godziną 13 odbyła się zbiórka przybyłych druhen i druhów. Przyjechali do nas także druhowie z OSP Okonek i z OSP Łubowo. Była ostatnia próba wręczenia sztandaru a po niej wspólnie z delegacją z Mori wyruszyliśmy na mszę do lotyńskiego kościoła. Msza sprawowana była w intencji patrona strażaków św. Floriana oraz wszystkich strażaków i ich rodzin. Tu sztandar został także poświęcony. Następnie po zakończeniu mszy przy dźwiękach muzyki granej przez orkiestrę z Krajenki wszyscy druhowie oraz goście przemaszerowali do naszej strażnicy. Gdy wszyscy zajęli przeznaczone im miejsca, dowódca uroczystości druh Robert Chwieduk odpowiednimi poleceniami i musztrą wyznaczał kolejne etapy ceremonii. Spiker – Michał Popowicz wyjaśniał zebranym kolejne etapy uroczystości. Druh Robert złożył meldunek dla vice prezesa ZOW ZOSP RP w Poznaniu Andrzeja Kacprzaka i można było zacząć „wbijać gwoździe” do sztandaru. Gwoździe to małe tabliczki w kształcie tarczy na których umieszczone są nazwy fundatorów. Są one już zamocowane do drzewca sztandaru a ich „wbijanie” ma symbolizować m.in. wkład osób czy tez firm w zakup sztandaru. Fundatorami nowego sztandaru dla OSP Lotyń są:
Po tej części nastąpiło odczytanie aktu ufundowania sztandaru przez druha Ireneusza Wiese oraz aktu nadania sztandaru przez druha Andrzeja Kacprzaka. Druh Andrzej przekazał sztandar dla naczelnika Konrada Kopkiewicza a Konrad dla pocztu sztandarowego (Jaskółka-Stanisz Paweł, Marcin Wasilewski, Jarosław Nowak). Nastąpiła prezentacja sztandaru dla zebranych a po niej wręczono odznaczenia. Brązowy medal Za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymał dh. Robert Chwieduk. Odznakę Strażak Wzorowy otrzymali druhowie: Patryk Morgiel i Radosław Tyl. W tej części również szef delegacji z Mori przekazał dla naczelnika kluczyki do samochodu oraz akt przekazania pojazdu Volkswagen T4 – bus. Głos zabrali zaproszeni goście, przekazane zostały pamiątkowe statuetki a także dwie nowe prądownice typu turbo (Leader QuadraFog 150). Po części oficjalnej zebrani zostali zaproszeni na poczęstunek.
Wizyta gości z gminy Stockelsdorf. W dniach od 2 do 4 maja przebywała na naszym terenie 9-osobowa delegacja strażaków z gminy Stokelsdorf – Mori. Druhowie nocowali w gospodarstwie agroturystycznym Dana, gdzie bardzo im się podobało. Czas wizyty został zaplanowany i zorganizowany dla gości przez naczelnika Konrada. W sobotę po śniadaniu udali się oni do Bornego Sulinowa, gdzie zobaczyli i zwiedzili Dom Oficera, przebywali na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia PSP, z wieży obserwacyjnej w Liszkowie oglądali panoramę przyległych miejscowości i terenów. Na zakończenie przejechali się pojazdem gąsienicowym po tankodromie. Wracając do Lotynia zjedli oni pyszny obiad w Bacówce. Plan zakładał jeszcze spacer po Szczecinku i wizytę w JRG ale ze względu na ograniczenia czasowe nie zostało to zrealizowane. Po powrocie do Lotynia goście aktywnie zostali zaangażowani w prace przygotowawcze. Wspólnie z innymi członkami OSP rozkładali namioty, ustawiali ławki i pomagali w innych pracach porządkowych do niedzielnej uroczystości. Wieczorem natomiast wspólny grill i ognisko pozwoliły na integrację wspólną druhen i druhów. Było podnoszenie ciężarów, siłowanie się na rękę, rozmowy na różne tematy, wspominanie wcześniejszych spotkań polsko-niemieckich a także plany na następne wizyty. Ta część trwała do późnych godzin nocnych. Następnego dnia goście wzięli udział w uroczystości przekazania sztandaru.
W sobotę ( 26.04 ) odbyły się wspólne integracyjno-poznawcze ćwiczenia drużyn MDP z Lotynia i Łubowa. Celem tego spotkania były wspólne ćwiczenia młodych druhów z obu jednostek na terenie naszej remizy oraz firmy Plastrol. Około godziny 10 zawitała do nas młodzież oraz opiekunowie z jednostki OSP Łubowo. Na samym początku młodzież została podzielona wiekowo na dwie drużyny, omówione zostały zasady zabawy, ramy czasowe i przystąpiliśmy do zabawy. Pierwsza sekcja została na naszym terenie, druga alarmowo pojechała do „pożaru” w Plastrolu. Zajęcia przy remizie zorganizowane zostały na bazie toru przeszkód, natomiast drugą z sekcji podzieliliśmy na dwa zastępy. Uczestnicy przewiezieni zostali pojazdami gaśniczymi z Lotynia oraz Łubowa na teren w/w firmy. Tam dla członków MDP czekały ćwiczenia z wodą. Budowa linii gaśniczych z odcinków 52 i 25. O godzinie 12:00 rozpoczęła się 20 minutowa przerwa w ćwiczeniach na posiłek (bułka i napój). Po przerwie nastąpiła zmiana sekcji, młodzież z terenu remizy została przewieziona na teren firmy i na odwrót. Po zakończeniu ćwiczeń wszyscy wspólnie spotkaliśmy się w remizie, gdzie został rozpalony grill na którym upiekliśmy kiełbaski. Na samym końcu zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie i około godziny 17:30 z uśmiechem pożegnaliśmy druhów z zaprzyjaźnionej jednostki OSP Łubowo. Kolejne wspólne spotkania zaplanowane zostały na lipiec i wrzesień 2014r.
Sekcja pierwsza na ćwiczeniach: Ela, Michał, Paweł, Święta, Kuba, Maciek, Asia, Kordian, Kuba, Filip Sekcja druga to: Paulina, Basia, Krystian, Ola, Kuba, Maciek, Zuzia, Kacper, Węcek, Mikołaj
Opiekunowie i organizatorzy: Hudy, Witek, Ciapek, Dzik wraz z jej wiernym giermkiem, Roman, Iwona, Tomek, Piotrek, Biały, Węcek.
Tradycją lat ubiegłych Święta Zmartwychwstania Chrystusa obchodzone są również przez naszą jednostkę. W tym roku te najważniejsze święta dla katolików przypadły na 18,19 i 20 kwietnia. Uroczystości kościelne rozpoczęły się już w Wielki Czwartek. Strażacy przystąpili do pełnienia wart honorowych od Piątku po uroczystości wieczornej w kościele. Druhowie czynni oraz MDP adorowali przy grobie przez półtoragodzinny. W sobotę służby zaczęliśmy tradycyjnie od 9 rano. Do południa było pięć zmian po cztery osoby, każda grupa pełniła wartę 20 minut. W przerwach można było pograć w gry komputerowe i planszowe w remizie. Od południa również z między czasie rozgrywane były mecze w siatkówkę. Pogoda dopisywała jak i atmosfera. Po południu było już co raz więcej ludzi więc powstało więcej grup adorujących. Przed godziną 18 dh Adam Świrski rozpalił przed kościołem ogień, który został poświęcony i odpalono od niego nowy paschał. Po tej ceremonii rozpoczęła się uroczysta masz święta w której uczestniczyliśmy wraz z pocztem sztandarowym w składzie M. Błaszkieiwcz, R. Chwieduk, M. Ciesielki. Po dwugodzinnej eucharystii wróciliśmy do remizy gdzie przygotowywany był sprzęt na dzień następny a młodzież adorowała jeszcze do godziny 21. Niedziela czyli dzień rezurekcji. Wszystko rozpoczęło się od tradycyjnego uruchomienia syreny alarmowej o godzinie 5:30. O tej godzinie również wprowadzono wartę najmłodszych druhów, którą zmieniła „ekipa” padająca. P. Jaskółka-Stanisz, M. Wasilewski, M. Jonak, M. Andruszkiewicz. I to właśnie oni dosłownie oddali hołd Zmartwychwstałemu. Reszta druhów czynnie uczestniczyła w procesji , która podążała ul. Polną i Pocztową. Następnie obyła się uroczysta Msza w kościele. Po zakończeniu obrzędów w kościele, wszyscy druhowie spotkali się w remizie by zrobić pamiątkowe zdjęcie oraz zjeść wspólnie świąteczne śniadanie. Młodzież otrzymała po czekoladzie, wszyscy obejrzeli filmik nagrany gdy w/w druhowie padli na ziemię i na tym zakończona tegoroczne święta. Alleluja !
Obecni:
Młodzież: Kaleta Z, Pokusa M, Kopkieiwcz F, Bronakowska J, Kostrzak M, Pabian M, Kaleta D, Kwiatkowski K, Kaczyński K, Popowicz E, Wąchała M.
Druhowie starsi: Kopkieiwcz K, Ciesielski M, Jaskółka-Stanisz P , Nowak P, Kowal M, Błaszkieiwcz T i M, Jędrzejowski M i K, Kaleta B, Andruszkiewicz M, Świrski A , Wasilewski M, Morgiel P, Padło P, Chwieduk R, Rzadkiewicz Ł, Tyl R, Jakubowski J, Chwieduk A, Pietrzak J, Popowicz K, Klamka E, Jonak M, Tyl Paulina .
W Piątek ( 11.04 ) o godzinie 18 odbyły się pierwsze kwietniowe ćwiecznia. Gdy wszyscy przybyli nagle rozległy się alarmy ciche oraz dźwięk naszej syreny. Wszyscy biegiem ruszyli do pojazdów, stwierdzono że w miejscowości Wojnówko pali się budynek gospodarczy. Po dojeździe okazało się ze nasz naczelnik Konrad Kopkiewicz wraz z ludźmi z Wojnówka przygotowali ćwiczenia. Polegały one na ugaszeniu niewielkiego płomienia oraz zbudowaniu lini zasilającej. Oczywiście wszystko zostało nagrane, aby w poźniejszym czasie zostało to ocenione. Po wykonaniu zadania rozpaliliśmy ognisko i razem z tamtejszymi mieszkańcami upiekliśmy kiełbaski oraz daliśmy dzieciom polać wodą. Z racji tego, że następnego dnia jeden z naszych druhów obchodził urodziny wszyscy wspólnie zaspiewaliśmy głośne Sto Lat. Po zakończeniu działań w Wojnówku alarmowo udaliśmy się do Węgorzewa w celu fikcyjnego pożaru stodoły, miało to na celu ponowne sprawdzenie gotowości bojowej ludzi świeżo po kursie. Po dojechaniu do remizy oraz konserwacji sprzętu zakończyliśmy ćwiczenia i udaliśmy się do domów .
Frekwencja:
JOT: Kopkiewicz K, Ciesielski M, Błaszkiewicz M i T, Nowak P, Paweł J, Rzadkiewicz Ł, Jędrzejowski K, Wasilewski M, Wąchała K, Padło P, Walczak I, Chwieduk R, Klamka E,
MDP (16-18 lat): Bronakowski K, Domke A, Szewczyk P
W dniach od 6 do 9. kwietnia Gminę Okonek odwiedziła grupa sześciu urzędników z partnerskiej gminy Stockelsdorf. W ramach wizyty odbyło się między innymi zwiedzanie naszej remizy i zapoznanie się z naszą działalnością. Przedstawione zostały dane ilościowe dotyczące osób środków z zewnątrz a także co udało się zrealizować i jakie są plany na przyszłość. Jeden z uczestników – gości kilkakrotnie podniósł sztangę z całym obciążeniem jakie jest u nas w siłowni. Inny próbował swoich sił na sprzęcie grającym, pozostali na zadawane pytania otrzymywali wyczerpujące odpowiedzi. Wizyta trwała około 40 minut i zakończyła się zaproszeniem na poczęstunek podczas następnego pobytu. A należy dodać iż w latach poprzednich i na początku współpracy z gminą Stockelsdorf to właśnie w lotyńskiej remizie odbywały się spotkania przedstawicieli obu społeczeństw.
Jak co roku zaczynamy zajęcia dla naszych lotyńskich przedszkolaków. Pierwsze odbyły się już we wtorek i były one poświecone tematowi „Kim jest strażak”. Dzieci mogły zapoznać się z podstawowymi czynnościami które strażacy wykonują oraz obejrzeć i przymierzyć ubiór bojowy strażaka. Następne już za tydzień i będą one dotyczyły pojazdu gaśniczego .
5 kwietnia w Złotowie obył się finał OTWP - etap powiatowy. Naszą gmine reprezentowała lotyńska młodzież z podstawówki (Zuzanna Kaleta ), Gimnazjum ( Kuba Kaczyński ), szkoła średnia ( Ela Popowicz, Piotr Nowak, Ilona Walczak ) . Po teście pisemnym i dogrywce do etapu ustnego dostał się Kuba Kaczyński, który ostatecznie zajął drugie miejsce w swojej grupie wiekowej.
Niestety nikt z naszej młodzieży nie weźmie udziału w etapie wojewódzkim.
Z okazji jubileuszu 65 lecia OSP Lotyń, Zarząd podjął inicjatywę ufundowania nowego sztandaru dla jednostki w Lotyniu. OSP Lotyń jest jedną z najaktywniejszych jednostek w powiecie złotowskim. Od 2002 roku funkcjonuje w strukturach Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Corocznie bierze udział w kilkudziesięciu akcjach ratowniczo-gaśniczych na naszym terenie. Ufundowanie sztandaru stanowić będzie nagrodę za czas i pracę poświęcaną przez druhów z tej jednostki na niesienie pomocy potrzebującym. Aby znaleźć się na pamiątkowym „gwoździu” przybitym do drzewca sztandaru należy wpłacić na konto: 33 8941 1016 0050 1129 2000 0030 minimalną kwotę 400 zł – w przypadku instytucji i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, a od osób fizycznych i rodzin oczekujemy wpłat w minimalnej wysokości 200 zł. Zbiórka środków na ten cel prowadzona będzie do 11 kwietnia br. Uroczyste przekazanie sztandaru zaplanowano na dzień 4 maja 2014 roku. Osobami do kontaktu w sprawie sztandaru: Wiese Ireneusz ,Choroszewski Włodzimierz, Kopkiewicz Konrad, Ks. Kuśmierzak Leszek, Kamińska Marianna
W styczniu 2014 roku dzięki dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku rozpoczęliśmy realizację projektu „Uczymy się grać i śpiewać - utworzenie kapeli muzycznej oraz zakup instrumentów i organizację warsztatów szkoleniowych”. W ramach dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich udało się nam zakupić sprzęt muzyczny. Zakupiliśmy dwie gitary elektryczne, gitarę akustyczno-elektryczną, perkusję, wzmacniacze, oraz inny niezbędny sprzęt. Sprzęt jaki zakupiliśmy z uzyskanych funduszy jest jakościowo najlepszy i odpowiedni do muzykowania na początku swojej kariery. Pozwala uzyskać właściwe brzmienie i efekty dźwiękowe. Naszym zdaniem utworzenie kapeli będzie dobrym dopełnieniem czasu wolnego mieszkańców, którzy w latach ubiegłych starali się stworzyć podobny zespół, jednak z braków środków, idea ta nie została sfinalizowana. Jako OSP postanowiliśmy więc pomóc zainteresowanym w realizacji owego pomysłu. Przez pierwsze tygodnie odbywały się castingi, by wybrać najlepszy skład. Warsztaty muzyczno- wokalne prowadzone są w celu opanowania i udoskonalania sztuki grania i komponowania. Odbywają się one przez 12 godzin miesięcznie (co drugi tydzień) w tym 2 godziny zespół, 2 godziny gitarzyści i 2 godziny perkusiści. Są to zajęcia bez ograniczeń wiekowych, prowadzonych przez doświadczonych muzyków którzy wzięli nas pod swoje ,,skrzydła”, a odbywają się one w lotyńskiej strażnicy. Na chwilę obecną opanowaliśmy kilka rockowych utworów, które dzięki zaangażowaniu i żmudnej pracy zaprezentujemy w czerwcu br
W Dniach 17 – 28 Marzec na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Złotowie odbył się kurs podstawowy strażaków-ratowników z OSP należących do powiatu Złotowskiego. Celem szkolenia było przygotowanie do udziału w zdarzeniach ratowniczo-gaśniczych druhów którzy ukończyli 18 lat i nie posiadają tego kursu. Strażacy przeszkoleni zostali z pierwszej pomocy, łączności radiowej, profilaktyki pożarowej, taktyki działań ratowniczo-gaśniczych, podstawowego sprzętu pożarniczego oraz technicznego, ubrań ODO. Zajęcia były podzielone w pierwszym tygodniu na teoretyczne, zaś w drugim odbyły się w praktyce. W ostatnim dniu odbył się egzamin końcowy. Wszyscy uczestnicy z naszej jednostki zdali go pozytywnie, a były to następujące osoby : Robert Chwieduk, Piotr Nowak, Ilona Walczak, Patrycja Padło
Dnia 14 marca ( Piątek) w ramach ćwiczeń udaliśmy się na działkę jednego z druhów aby pomóc przy wycince drzew. Była to dobra okazja aby w praktyce przeszkolić kilku naszych ludzi w obsłudze pilarki spalinowej. W międzyczasie zostało rozpalone ognisko przy którym smażyliśmy kiełbaski. Pod koniec zbiórki członkowie którzy od 17 marca zaczynają kurs podstawowy musieli poradzić sobie z kontrolowanym pożarem traw. Po zakończeniu wspólnie posiedzieliśmy jeszcze troche czasu przy ognisku, a około godziny 20 udaliśmy się do naszej remizy. Tam po konserwacji sprzętu ćwiczenia zostały zakończone.
Frekwencja:
JOT: Rzadkiewicz Ł, Nowak P, Walczak I, Padło P, Błaszkiewicz M, Wasilewski M, Ciesielski M, Klamka E, Chwieduk R, Rzadkiewicz Sz, Jędrzejowski K
MDP(16-18 lat): Jażewicz K, Bronakowski K, Kwiatkowski K, Kujawa Ł, Damian Ł,
1 marca, druhowie z lotyńskiej OSP podsumowali miniony rok 2013. W walnym zebraniu sprawozdawczym, które odbyło się w G.A Dana w Lotyniu uczestniczyli członkowie naszej OSP oraz zaproszeni goście, a dokładniej :
• Członkowie czynni naszej OSP: 28
• Członkowie MDP: 5
• Członkowie honorowi: 9
• Członkowie wpierający: 2
• Goście:
• Komendant Miejsko Gminny – Marek Mikietyński
• Zastępca Komendanta Powiatowego PSP Złotów – Leszek Wójcik
• Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Złotowie – Andrzej Kacprzak
• Dowódca JRG w Złotowie – Sławomir Rogut
• Burmistrz MiG Okonek – Mieczysław Rapta
• oraz:
• Przewodnicząca KGW – Krystyna Jaskółka
• Prezes SM w Lotyniu – Maria Kamińska
• Proboszcz – Leszek Kuśmierzak
• Delegacja OSP Łubowo i OSP Barwice
• Sołtysi: Eugenia Brodzicz, Jolanta Stępniak, Ryszard Przybylski
• Sympatycy: Dorota Wiese, Jacek Pietrzak, Janusz Świercz
• Prasa AL – Ryszard Mikietyński
Zebranie otworzył prezes Włodzimierz Choroszewski, który przywitał wszystkich przybyłych. Następnie przedstawiono plan zebrania i rozpoczęto jego realizację.
Podczas uroczystości miało miejsce ślubowanie druhów, którzy stali się pełnoprawnymi czynnymi członkami OSP.
Na sztandar, rotę ślubowania złożyli: Nowak Piotr, Nowak Jarosław, Padło Patrycja, Walczak Ilona. Po tej uroczystości rozpoczęło się wręczanie podziękowań oraz odznaczeń.
Odznaką Strażak Wzorowy odznaczeni zostali: Marcin Wasilewski i Mateusz Jędrzejowski.
Odznaką za wysługę lat 5 - Kwiatkowski Krystian Odznaką za wysługę lat 10 - Paulina Jaskółka-Tyl i Paweł Jaskółka- Stanisz Odznaką za wysługę lat 15 - Wojciech Lech Odznaką za wysługę lat 30 - Sochacki Waldemar Odznaką za wysługę lat 35 - Ireneusz Ulatowski i Jerzy Sieradzki.
Podziękowania dla sołtysów za przekazanie pieniędzy z funduszu sołeckiego na 2014: - Przybylski Ryszard - Kruszka - Brodzicz Eugenia - Lotyń.
Podziękowania od naczelnika dla członków OSP za udział w akcjach: Jaskółka- Stanisz Paweł, Jędrzejowski Mateusz, Ciesielski Mariusz, Sochacki Waldemar, Wasilewski Marcin, Błaszkiewicz Michał, Wąchała Kamil, Jędrzejowski Krzysztof, Błaszkiewicz Tobiasz.
Podziękowanie w formie hełmu "czerwonego" dla Janusza Świercz za pomoc w zajęciach z musztry w 2013 roku.
Podziekowania w formie statuetek szklanych za całokształt działalności z okazji 65 lecie OSP Lotyń dla: Krystyny Jaskółka, Iwony Kopkiewicz, Agnieszki Chwieduk, Zofii Andruszkiewicz, Pauliny Jaskółka-Tyl. Podziękowania otrzymali wszyscy sponsorzy, którzy udzielili wsparcia na rzecz jednostki. W dalszej części porządek zebrania obejmował przedstawienie Sprawozdania z dzielności ratowniczo-szkoleniowej w 2013 roku, Planu Działalności na obecny rok, Sprawozdania Finansowego oraz Sprawozdania Komisji Rewizyjnej. W między czasie odbyła się 10 minutowa przerwa. Następnie głos zabrali zaproszeni na tą uroczystość goście, którzy bardzo pozytywnie wypowiadali się na temat funkcjonowania OSP w Lotyniu..
Na dzisiejszej zbiórce nasi druhowie szykowali sale oraz sprzęt do jutrzejszego zebrania.
Z racji tego iż dnia 25 lutego nasz ksiądz proboszcz Leszek Kuśmierzak obchodził swoje 47 urodziny nasi druhowie wybrali się do kościoła na mszę świętą w jego intencji. Na końcu mszy naczelnik Konrad Kopkiewicz jako prezent wręczył nasze wspólne pamiątkowe zdjęcie i w imieniu wszystkich strażaków z naszej OSP złożył najserdeczniejsze życzenia oraz podziękował za wiele lat współpracy.
W Piątek 14 lutego około godziny 18 druhowie z naszego OSP przystąpili do ćwiczeń. Tym razem zadaniem strażaków było ugaszenie płonącego pojazdu za pomocą różnych pian gaśniczych z wykorzystaniem zasysacza liniowego. Podzieleni na 3 grupy ruszyliśmy do ćwiczenia. Prądy piany podawano z samochodu Magirus 170D GBA 2,6/16. Do gaszenia wykorzystaliśmy auta naszych druhów ( oczywiście ich nie podpalaliśmy ). Po przekazaniu uwag oraz konserwacji sprzętu udaliśmy się do domów.
Frekwencja:
JOT: Kopkiewicz K, Ciesielski M, Błaszkiewicz M i T, Padło P, Nowak P, Walczak I, Jędrzejowski K, Chwieduk R, Rzadkiewicz Ł, Sochacki W, Wąchała K, Jażewicz K
MDP(16-18 lat): Jażewicz K, Kwiatkowski K, Bronakowski K, Popowicz
W dniu 24 stycznia w remizie OSP Krajenka odbyła się bardzo miła uroczystość. W tym dniu świętowano bowiem 15 lecie Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Złotowie. Do uroczystego obchodzenia jubileuszu zostali zaproszeni wszyscy druhowie i samorządowcy, którzy w minionym piętnastoleciu działali bezpośrednio i pośrednio w strukturach ZOP. Z naszej jednostki na to spotkanie pojechał nasz naczelnik Konrad, jako członek zarządu oddziału. Na uroczystość zabrał także swojego syna, co by się młody uczył organizacji imprez. A te w Krajence zawsze są fajne. Nim jednak zjedliśmy dzika na kolację to nasz najlepszy „operacyjniak” dh. Kazimierz przedstawił w telegraficznym skrócie akcje i uroczystości minionych lat. Następnie Starosta Goławski wraz z Prezesem Kacprzakiem wręczyli statuetki upamiętniające obchody Zarządu Powiatowego. Po tej części umiliła nam czas orkiestra dęta OSP. Podczas konsumpcji w luźnych rozmowach poruszano tematy dotyczące funkcjonowania OSP. Uroczystość zakończyła się około godziny 21. Za zdjęcia dziękujemy Agnieszce Barabasz.
W piątek 24 stycznia przybyli na ćwiczenia druhowie udali się na lotyńskie osiedle gdzie zostaliśmy poproszeni o pomoc w wycięciu kilku drzew. Okazja ta więc została wykorzystana do przeszkolenia kilku naszych ludzi do operowania pilarkami spalinowymi. Po krótkiej teorii dh Mariusza Ciesielskiego przystąpiono do praktyki. Wycięte zostały 4 dosyć spore sosny oraz 2 thuje. Po wyczyszczeniu sprzętu i konserwacji udaliśmy się do domów.
Frekwencja:
JOT: Ciesielski M, Wąchała K, Błaszkiewicz M, Nowak P, Chwieduk R, Walczak I, Jędrzejowski K i M,
MDP(16-18 lat): Bronakowski K, Wąchała M, Kwiatkowski K, Jażewicz K,
W dniach od 9 do 18.01.14r. druhowie Michał Błaszkiewicz i Kamil Wąchała byli uczestnikami 72 godzinnego kursu z kwalifikowanej pierwszej pomocy w Ośrodku Szkoleniowo- Wypoczynkowym ZOSP RP w Kościelisku. Było to 3 dni teorii i 5 dni praktyki natomiast w ostatni dzień odbył sie test teoretyczny oraz praktyczny (w grupie 3 osobowej). Druhowie mieli 2 dni wolnego więc ten czas wykorzystali do zwiedzania Zakopanego. W całym kursie uczestniczyły 33 osoby z województwa wielkopolskiego. Kurs ukończyła cała grupa 33 osobowa.
Pierwsze tegoroczne spotkanie strażaków JOT (Jednostka Operacyjno- Techniczna) oraz drużyny MDP 16-18 przypadło 10 stycznia i jak zawsze w Piątek. Pierwsze ćwiczenia przebiegły bez żadnych wyjazdów w teren. Naczelnik przygotował na ten dzień zbiórkę teoretyczną. Druhowie zgromadzili się w garażu gdzie przygotowana została prezentacja multimedialna na temat działań gaśniczych prowadzonych na różnych obiektach. Temat został uzupełniony poprzez prezentowane filmy. W miłej atmosferze każdy mógł przedstawić swoje zdanie. Całość omawiał w/w naczelnik - Konrad Kopkiewicz. Po za w/w tematem omówiono sprawy organizacyjne i po 1,5h rozeszliśmy się do domów.
Frekwencja: M. Ciesielski, Ł. Rzadkiewicz, R. Chwieduk, A. Domke, M. Wasilewski, K. Jażewicz,
K. Popowicz, E. Popowicz, K. Bronakowski, K. Kopkiewicz, P. Nowak, K. Kwiatkowski, E. Klamka
Uczymy się grać i śpiewać - utworzenie kapeli muzycznej oraz zakup instrumentów i organizację warsztatów szkoleniowych to projekt do którego właśnie prowadzimy nabór chętnych osób. Naszym zdaniem utworzenie kapeli będzie dobrym dopełnieniem czasu wolnego mieszkańców, którzy w latach ubiegłych starali się stworzyć podobny zespół, jednak z braków środków, idea ta nie została sfinalizowana. Jako OSP postanowiliśmy więc pomóc w realizacji owego pomysłu. W związku z w/w prowadzimy rekrutację, w miesiącu styczniu osób, które chciały by rozpocząć swoją przygodę z kapelą. Nazwy jeszcze nie ma ale są już chęci. Zainteresowani mogą zgłaszać się do Kamila Wąchała (email: kabet@onet.pl), który koordynuje całe przedsięwzięcie. Dobrze by było aby osoby do zespołu posiadały umiejętności muzyczne, które pozwolą powołać kapelę. Zespół będzie składał się z 5 osób (3 gitarzystów, 1 perkusisty, 1 wokalisty). Potrzebnymi urządzeniami będą 1 gitara basowa, 2 gitary elektryczne, 1 gitara elektro-akustyczna, 1 perkusja. Instrumenty zostaną zakupione przez organizatora. Po wyłonieniu zespołu zostaną przeprowadzone warsztaty muzyczne w celu prawidłowego opanowania sztuki grania i komponowania na instrumentach. Zajęcia poprowadzi inny zespół muzyczny a dokładnie jego członkowie. Planowane jest aby uwieńczeniem realizacji projektu było 5 koncertów, które odbędą się w okresie czerwiec – sierpień na terenie gminy Okonek